Region Záhorie - rozmanitá zem

Záhorie ponúka pred letnou turistickou sezónou viaceré novinky

Región Záhoria poskytuje z hľadiska cestovného ruchu všestranné využitie. Na svoje si prídu nielen záujemcovia o históriu či pamätihodnosti, ale región ponúka aj vhodné podmienky na cykloturistiku, pešiu turistiku ako aj možnosť aktívneho oddychu pri vodných plochách.
 
Oblastná organizácia cestovného ruchu (OOCR) Záhorie vyzdvihuje, že v regióne sa neustále pracuje na skvalitnení a zatraktívnení ponuky a služieb pre návštevníkov. „V novej turistickej sezóne pribudnú na Záhorí viaceré novinky. Ide napr. o novopostavenú rozhľadňu v Holíči, zatraktívnenie sprevádzania po pamiatkach v Skalici, ktoré sa bude uskutočňovať aj na kočoch ťahaných koňmi či dom v korune javora v Abelande pri Lozorne,“ informoval zast. výkonný riaditeľ OOCR Záhorie Martin Lidaj.
 
V Senici pribudlo nové múzeum, ktoré vzniklo v zrekonštruovanej kultúrnej pamiatke bývalého Letohrádku. Snahou mesta bolo vytvoriť modernú expozíciu so všetkými technologickými vymoženosťami. „Ide o kontaktné múzeum, kde návštevník nie je len pasívnym poslucháčom, ale do získavania informácií je priamo vtiahnutý. Informácie o expozíciách získava aj dotykom, niektoré z exponátov si pomocou pohybu svojich rúk prezerá zväčšené vo virtuálnom priestore, volí si typ informácií, ktoré chce získať,“ prezradila hovorkyňa mesta Tatiana Moravcová.
 
V neďalekej obci Sobotište čaká na oficiálne otvorenie ďalšie múzeum, ktoré je venované habánskej kultúre a pôsobeniu tejto komunity na Slovensku. „V múzeu bola snaha nakoncipovať exponáty, ktoré sa inde nenachádzajú. Snažíme sa prezentovať, ako habáni žili nielen v Sobotišti ale na celom Slovensku. Vytvorili sme tu model habánskej strechy, takisto aj model habánskeho veľkodomu, ktorý stojí vo Veľkých Levároch. V múzeu sa nachádzajú habánske kostýmy, zhotovené na základe rytiny zo 16. storočia. Súčasťou múzea sú aj repliky habánskej keramiky priamo zo Sobotišťa,“ prezradila manažérka projektu múzea Ľubica Kadlec Melišová.
 
Vzhľadom na zlepšujúcu sa pandemickú situáciu sa čoraz reálnejšie javia aj niektoré tradičné podujatia v regióne. „Vinári z organizácie Vínna cesta Záhorie pripravujú Otvorené búdy v Skalici, ktoré sa mali pôvodne konať ešte v októbri minulého roka. V týchto dňoch sa rozhoduje aj o tom, či bude premávať Vláčik Záhoráčik, na ktorý si zvykli turisti na trati Bratislava hlavná stanica – Plavecké Podhradie,“ doplnil riaditeľ oblastnej organizácie.
 
Komfort a kvalitu poskytovaných služieb sa darí na Záhorí zlepšovať aj vďaka aktívnym členom oblastnej organizácie cestovného ruchu. „V Skalici návštevníci pamiatok majú možnosť ochutnať tradičný Skalický trdelník pečený na pahrebe napr. u Havlíkov. V Holíči si čoraz silnejší zvuk buduje rodinný pivovar Wywar, kde okrem viacerých druhov piva môžete ochutnať aj miestne špeciality. Kto má radšej víno, odporúčam navštíviť Vinárstvo Habsburg. Ich vína získali minulý rok niekoľko zlatých medailí na prestížnej súťaži vo Viedni. Pastvou pre oči je návšteva Levandulandu v rekreačnej oblasti Rudava a aktívne si oddýchnuť môžete na golfovom ihrisku Penati Golf Resort v Šajdíkovych Humencoch,“ prezradil Martin Lidaj.

Odporúčame