Region Záhorie - rozmanitá zem

O ZÁHORÍ

Záhorie. Rozmanitá zem.

Región leží na západe Slovenska. Územie na západe vymedzuje štátna hranica s Rakúskom, ktorú tvorí rieka Morava, na severozápade štátna hranica s Českou republikou. Na juhovýchode ho ohraničujú Malé Karpaty. Vďaka výhodnej geografickej polohe a priaznivým klimatickým podmienkam Záhorie patrí k najstaršie osídleným územiam na Slovensku.

Počas celého roka vás Záhorie prevedie históriou v podobe malebných zrúcanín hradov (Korlátka, Pajštún, Branč, Plavecký hrad), zachovalých zámkov (Holíčsky zámok), romantických kaštieľov (Pálfiovský rodový kaštieľ v Stupave, kaštieľ v Jablonici, Pálfyovský kaštieľ v Malackách, Nyáryovský kaštieľ v Sobotišti). Pokoj a ticho nájdete pri návšteve jedného z najznámejších pútnických miest na Slovensku – Baziliky Sedembolestnej Panny Márie

História ožije pri návšteve múzeí a galérií (Družstevné múzeum Samuela Jurkoviča Sobotište, Záhorské múzeum v Skalici, Habánske múzeum Veľké Leváre, Záhorská galéria Senica, Mestská galéria v Holíči). Slobodné kráľovské mesto Skalica vás očarí svojou jedinečnou historickou atmosférou s množstvom pamiatok, hradbami, Skalickým trdelníkom a chuťové poháriky poteší Skalickým rubínom. 

Pri pamätných izbách sa zoznámite s najväčšími hereckými legendami, úspešnými športovcami, vynálezcami, či umelcami, ktorí výrazne ovplyvnili dejiny a život na Slovensku (Pamätná izba Jána Hollého v Borskom Mikuláši, Pamätná izba J.M. Hurbana v Hlbokom, Mestská či naftárska expozícia Gbely). 

V lete sa môžete osviežiť vďaka množstvu vodných plôch. Požičajte si paddle board, či vodný bicykel na Kunovskej priehrade s množstvom atrakcií pre deti a možnosťou občerstvenia, prevezte sa člnkom okolo Holíčského zámku, navštívte rekreačné stredisko Gazárka s možnosťou prenajatia chatiek, urobte si vyhliadkovú plavbu po Baťovom kanáli v Skalici. Pravidelný pohyb si môžete dopriať na kúpaliskách či krytých plavárňach – Senica, Skalica, Malacky. Región Záhorie je bohaté aj na wellness a rekreačné služby.

Zdravie si utužíte v Prírodných liečebných kúpeľoch Smrdáky – jedinečné kúpele zamerané na boj s kožnými ochoreniami a na úľavu od reumy. Sú prezývané Slovenské mŕtve more.

Rozmanitá a unikátna príroda regiónu Záhorie vás nenechá chladných. Zažite slnečný deň na potulkách voňavými borovicovými lesmi a rozprávkovou krajinou, ktorou vás sprevádzajú značené turistické trasy. Poriadne do toho šliapnite a doprajte si krásu Záhoria zo sedadla bicykla. V rámci rozvoja cyklistickej infraštruktúry boli v regióne Záhorie umiestnené viaceré cyklo sčítače a stojany na bicykle, servisné stojany a elektro nabíjačky. Množstvo cyklotrás vás prevedie tými najkrajšími miestami, aké táto chránená krajinná oblasť ponúka. Vysadnite do konského sedla a užite si tie najkrajšie výhľady. 

Vyberte si z pestrej ponuky jazdeckých klubov – Kopčany, Kuchyňa, Gajary, Mariánka, Šaštín. Či máte záujem o jednorazový zážitok, alebo sa chcete zdokonaliť a vysadnúť na konský chrbát pravidelne a trénovať aj na jazdiarni. Zrelaxujte na golfových greenoch v Skalici, Šajdíkových Humenciach, či Lozorne, na ktorých sa schádza hráčska elita. 

Kúsok Provensálska na Záhorí vám ponúka Levanduland, kde si môžete vychutnať jedinečnú atmosféru a vôňu levandule na  levanduľovom poli, kde každoročne vykvitne niekoľko tisíc sadeníc voňavej levandule lekárskej.

Turistické atrakcie a rozhľadne na Záhorí vám ponúknu prekrásne výhľady. Pri návšteve rozhľadne v Holíči, ktorá ponúka výhľad na panorámu Bielych Karpát, nevynechajte návštevu Holíčskeho mlynu, ktorý je jediným zachovaným kamenným mlynom na Slovensku. 

Nad obcami Smrdáky, Rybky a Oreské sa svojou výškou 27 metrov týči majestátny Miléniový kríž, mimochodom najvyšší kríž na Slovensku. Neďaleko Miléniového kríža objavíte Smrdácku lavičku, ktorá bola vybudovaná len minulý rok (2023), no už teraz sa stala jednou z najnavštevovanejších turistických miest na Záhorí. Svojou výškou tri metre a šírkou päť metrov ponúka skvelý výhľad na okolitú, mierne zvlnenú krajinu a zmestí sa na ňu naozaj veľa ľudí. 

Od mája do septembra je Záhorie bohaté na podujatia pod holým nebom – Senické senobranie s tradičným jarmokom (koniec augusta/začiatok septembra), v Skalici festivaly trdelníka a hudby (Trdlofest 18.5.2024, tradičný skalický jarmok 20.9.2024), či tradičné aj netradičné komentované prehliadky pamiatok mesta Skalica (máj – september), v Holíči zase rýchle stroje aj pivný festival, či najväčší Česko – Slovenský hudobný fetival Cibula fest (18.7. – 20.7.2024), v kúpeľoch Smrdáky Otvorenie letnej kúpeľnej sezóny a Deň otvorených dverí pre deti aj dospelých (24.5. – 25.5.2024), v Brezovej pod Bradlom tradičný jarmok či Štefánikove slávnosti. 

Jeseň je zase pestrá na podujatia spojené s ochutnávkou vína – Vinobranie v Smrdákoch (31.8.2024), Otvorené búdy v Radošovciach, Festival vína aj Deň otvorených búd na Vínnej ceste Záhorie(september 2024). 

Tešíme sa na vašu návštevu!