Region Záhorie - rozmanitá zem

Po stopách záhoráckych mlynov

Ak sa vám nechce za mlynmi cestovať až do Holandska, poďte prebádať mlyny na Záhorí a určite nebudete ľutovať. Nechajte sa inšpirovať výletom, počas ktorého uvidíte tie NAJ mlyny na Záhorí. 

V Turisticko – informačných centrách v Smrdákoch, Holíči a Skalici a v Habánskom mlyne v Sobotišti obdržíte propagačný materiál a mlynársky pas, ktoré vás najznámejšími záhoráckymi mlynmi prevedúVyzdvihnite si mapu mlynov, mlynársky pas alebo brožúru o mlynoch na horeuvedených miestach a dozviete sa veľa zaujímavostí z histórie mlynov ale aj o ich súčasnom využití. Mlyny môžete reálne navštíviť, okrem Zámockého mlyna v Holíči, ktorý je verejnosti neprístupný, ale môžete ho vidieť v areáli Holíčskeho zámku a niečo sa o ňom dozvedieť priamo v zámku. Ak navštívite ktorýkoľvek z mlynov uvedených v Mlynárskom pase, dostanete do Mlynárskeho pasu známku, že ste mlyn navštívili, v prípade zámockého mlyna v Holíči, že ste ho videli. Odporúčame Vám si preveriť vopred otváracie hodiny mlynov a tiež sa na ich návštevu objednať v prípade potreby!

Veterný mlyn v Holíči je jediným zachovalým veterným mlynom holandského typu na Slovensku. Mlyn leží vo výške 220 metrov. Nájdete v ňom  stálu expozíciu o mlynoch na Záhorí. Vpredu má charakteristickú vrtuľu, tri podlažia a celá stavba mlynu je uzavretá. 

Mlyn bravo Pilárikových nájdte neďaleko centra mesta Skalica. V mlyne uvidíte väčšinou pôvodné zaruadenie, ktoré je vo vynikajúcom stave. Expozícia v mlyne vám dá možnosť nahliadnuť do života našich predkov a možno vás aj prekvapí tým, koľko techniky bolo treba na to, aby sa na stôl dostal obyčajný chlieb.

Škodáčkov mlyn v Čáčove je jedným zo štyroch mlynov ležiaci v senickej miestnej časti Čáčov, ktoré boli pomenované podľa mlynárskych rodín. Zároveň je to jediný zachovalý mlyn v Senici. V mlyne môžete vidieť čiastočne aj pôvodné zariadenie. V priestoroch mlyna sa nachádzajú dve stále výstavné expozície: História Čáčova a Mlyny a mlynárske remeslo na území Senice.

Habánsky mlyn v Sobotišti je súčasťou najstaršieho habánskeho dvora na Slovensku. Mlyn je centrom Habánskeho múzea, ktoré vám poskytne unikátny pohľad na život a remeselnú zručnosť habánskej komunity. V múzeu môžete obdivovať repliky habánskej keramiky, modely tradičných habánskych stavieb a kostýmy, čím získate predstavu o tom, ako habáni žili a pracovali. Významným prínosom múzea je aj maketa habánskeho dvora. 

Náš tip: Len sa skok od Sobotišťa nájdete obľúbenú rekreačnú oblasť Kunovskú priehradu. Tá vás okrem vody očarí pieskovou plážou, príjemným prostredím a množstvom bufetov a vodných atrakcií. Viac informácií sa dozviete na www.msrs.sk

Ak by ste sa chceli pri putovaní po záhoráckych mlynoch občerstviť a chutne najesť, odporúčame návštevu reštaurácie Salaš Sobotišťan, ležiacu na brehu Kunovskej priehrady. Reštaurácia Fit – Pit v Senici je podnikom, kde okrem tradičného jedálneho lístka reštaurácia usporadúva aj rôzne tematické večery. Viac na stránke www.fitpit.sk

Ste milovníkom spojenia histórie a moderna? Tak navštívte Mestské múzeum v Senici. Múzeum vám ponúkne interaktívnu expozíciu s modernými technologickými vymoženosťami. Viac informácií na www.ticsenica.sk

Odporúčame