Region Záhorie - rozmanitá zem

Výlet pre milovníkov dobrodružstva

Medzi aktívne formy relaxácie v dnešných dobách patrí aj vodná turistika. Splavovanie rieky prináša človeku najmä pokoj, relax a krásne zážitky. Bonusom je navyše krásna príroda a malebné zákutia v okolí riek. Objavte aj vy rieku Morava a krásy nachádzajúce sa pri jej brehoch. Pre tých menej odvážnych odporúčame zažiť vyhliadkovú plavbu po rieke Morava, ktorá sa realizuje v rámci hesla Rieka Morava nás nerozdeľuje, ale spája. Máte radi pohľad na svet z vtáčej perspektívy? Potom určite nepohrdnete ponukou Záhoráckeho leteckého klubu Aeroklub. 

Morava je rieka prameniaca na severnej Morave. Na svojom dolnom toku tvorí prirodzenú hranicu medzi Českou a Slovenskou republikou a medzi Rakúskom a Slovenskom v celkovej dĺžke 114 km. V Bratislave sa vlieva do Dunaja. 

Ak ste fanúšikom splavovania alebo ste len začiatočník a chcete splavovanie vyskúšať, rieka Morava vám ponúka ideálne možnosti. Splav Moravy je nenáročný a zvládnu ho naozaj všetci, aj začiatočníci. Najlepšie obdobie pre splavovanie je letná sezóna od apríla do septembra. Pri vyšších zrážkach môžu byť hlavne v spodnom toku stojace vody.

Splavovanie rieky Morava je možné v rôzne dlhých úsekoch. Najviac odporúčaný je práve ten najdlhší úsek Brodské – Devín. Splav tohto úseku môže trvať aj 3 dni. Môžete sa však vybrať aj na kratšie úseky, napríklad z Moravského Sv. Jána do Záhorskej Vsi (5 – 8 hodín), zo Záhorskej Vsi do Vysokej pri Morave (3 – 4 hodiny), či z Vysokej pri Morave na Devín ( 3 – 4 hodiny). Po ceste máte možnosť táboriť a občerstviť sa na troch zastávkach – v autokempe Rudava, v Záhorskej Vsi a vo Vysokej pri Morave.

Pre viac informácií odporúčame pozrieť stránku www.splavmoravy.sk, kde si môžete požičať loď a dohodnúť trasu a nástup na splav. 

Ak si chcete rieku Moravu a jej krásy užiť pokojnejšie ako pri splave, odporúčame návštevu mesta Gbely, presnejšie návštevu rekreačnej oblasti Adamovské jazerá, kde môžete nasadnúť na motorové člny a plaviť sa po rieke Morava. Po rieke vás prevezú kapitáni na motorových člnoch. Popri rieke okrem krásnej prírody môžete obdivovať veľké farebné obrázky zobrazujúce informácie o živočíšstve v rieke či faktografii o rieke Morava.

Dávate prednosť zážitkom zo vzduchu? Chcete plachtiť vzduchom ako vták? Záhorácky Aeroklub je letecký klub, ktorý sídli na letisku v Senici. Toto letisko je využívané na súkromné a športové lety, výučbu pilotáže vetroňov, či parašutizmus. Okrem výcvikov a zabezpečovania leteckej činnosti vám Aeroklub ponúka aj rôzne iné služby. Pre tých, ktorí si chcú vyskúšať, aké je to byť pilotom alebo aj tým, ktorí sa chcú len pokochať krajinou a zažiť aké je to v lietadle, ponúka klub zážitkové lety na motorových i bezmotorových lietadlách. Viac informácií nájdete na stránke www.ak-senica.sk

Náš tip: Ak by ste chceli vyhliadkovú plavbu po Morave spojiť aj s cykloturistikou, pokojne si môžete zobrať bicykel. Sú tu totiž vybudované cyklotrasy a lávkou sa ponad rieku dostanete až na Moravu. Bicykel si môžete v prístavoch aj požičať. Príjemným podujatím je aj každoročné otvorenie plavebnej sezóny, ktoré sa koná v júni. Bližšie informácie o plavbách a o kultúrnych podujatiach sa dočítate na stránke www.gbely.sk

Odporúčame