Region Záhorie - rozmanitá zem

Lesy optických ilúzií – Borovicové lesy Záhoria

Jeden z najvzácnejších biotopov na Slovensku – borovicové lesy sa rozprestiera medzi Šajdíkovými Humencami, Lakšárskou Novou Vsou a Borským Mikulášom. Oblasti dominujú vysoké a štíhle borovice, pričom tie pochádzajú ešte z obdobia vlády uhorskej kráľovnej Márie Terézie v 18. storočí. 

Dala ich masovo vysadiť na väčšiu časť plochy naviatej pieskom. Stromy boli odolné voči suchu a ich hlboké korene zachytávali podzemnú vlahu. Vysadené sú ako podľa pravítka a vytvárajú pútavé optické ilúzie. Preto tu môžete i ľahko zablúdiť. 

Lesy dali domov vzácnym pieskomilným rastlinám i živočíchom, akými sú rôzne druhy motýľov, kobyliek, koníkov, chrobákov, užoviek a žiab. Okrem borovíc tu nájdete aj duby, brezy, lipy a iné listnaté stromy. Mnohé miesta zaberajú rozsiahle bažiny, tvorené rašelinovými močiarmi alebo jazierkami. 

Zaujímavosťou je, že lesy sa rozprestierajú na rovine a nemajú takmer žiadne prevýšenie. Na svoje si tak prídu i fyzicky menej zdatní turisti, ktorí sa môžu kochať pohľadmi na okolitú krajinu bez väčšej telesnej námahy. Pomedzi borovice prechádza pavučina chodníkov a nimi sa môžete túlať po celý deň.

Odporúčame