Region Záhorie - rozmanitá zem

DOPJERA Ján

John Slovensko-americký vynálezca a podnikateľ. Vynálezca rezofonických hudobných nástrojov pod názvom DOBRO a výrobca strunových hudobných nástrojov.

* (06.07.1893 Stráže, Slovensko)                     + (03.01.1988 Grants Pass, USA)

Ako pätnásťročný opustil Slovensko a v USA sa z neho stal uznávaný konštruktér a vynálezca. Američania mu vďačia za hudobný nástroj, ktorý už považujú za svoj ľudový, a Slováci na jeho počesť organizujú festival.

životopis

– Písal sa rok 1908, keď sa mlynár Jozef Dopjera z Dolnej Krupej neďaleko Trnavy rozhodol, tak ako tisíce iných, skúsiť šťastie v Amerike. Novým domovom jeho rodiny sa stalo Los Angeles, kde si na predmestí otvoril stolársku dielňu. Bol veľmi muzikálny, a tak v nej okrem iného opravoval a neskôr aj vyrábal husle, gitary a iné nástroje. Pomáhali mu všetci piati synovia, najšikovnejší však bol prvorodený Ján. Po čase sa osamostatnil a už ako John Dopyera si otvoril vlastný podnik. Takisto ako u otca nástroje opravoval a vyrábal, snažil sa ich však aj vylepšovať

Prvý vynález aj problémy

V roku 1925 Dopyeru navštívil majiteľ istého kabaretu s nezvyčajnou zákazkou. Prekážalo mu, že v orchestri sa stráca zvuk gitary, a chcel, aby hrala hlasnejšie. Bol na správnej adrese, o niečo podobné sa John pokúšal pri husliach. Po dlhých experimentoch napokon problém vyriešil a v októbri 1926 požiadal o patent na celokovovú gitaru, ktorej zvuk mechanicky zosilňovali tri rezonátory. Takto inovovaný nástroj začal s bratmi hneď aj vyrábať. Úspech na seba nedal dlho čakať. Ozvali sa investori a spolu založili firmu National String Instrument Corporation. Gitara, ktorú nazvali National Tri Plate, išla v Amerike doslova na dračku, po čase sa však prejavila aj odvrátená strana úspechu. Obchodní partneri sa čoraz častejšie dostávali do sporov, ktoré vyvrcholili odchodom Dopyerovcov z firmy. Aj v tomto prípade platilo, že všetko zlé je na niečo dobré. Bratia sa rozhodli, že si založia novú firmu. Nazvali ju jednoducho – Dobro, podľa úvodných slabík spojenia Dopyera Brothers.


Narodilo sa dobro

Hoci v National zostali všetky patentové práva na úspešnú rezofonickú gitaru, John Dopyera sa budúcnosti neobával. V hlave totiž nosil ďalší nápad a ten v rodinnej firme aj zrealizoval. Aby sa však vyhol ďalším sporom, patent podal jeho brat Rudolf. Gitara oproti predchádzajúcej už nebola celokovová, ale drevená a namiesto troch rezonátorov bol jeden umiestnený v strede. Vďaka tomu mal nástroj oveľa čistejší a aj zvonivejší zvuk. Dopyerovci ho nazvali rovnako ako svoju firmu – dobro – a predávali ho s reklamným sloganom, v ktorom sa hlásili aj k svojmu pôvodu. Znel: Dobro means good in any language, čiže Dobro znamená dobro (dobrý) v každom jazyku. Vďaka dobru firma vynikajúco prosperovala a dokonca bez väčších ťažkostí prežila aj obdobie hospodárskej krízy. Bratia Dopyerovci sa neskôr ešte raz zapísali do análov hudobno – technickej histórie. Spolu s gitaristom Artom Simpsonom vyrobili v roku 1932 niekoľko rezonátorových gitár s magnetickým snímačom, ktoré sa považujú za vôbec prvé priemyselne vyrobené elektrifikované gitary na svete.


Nástroj hudobných hviezd

Dobro najmä v americkej country music doslova zľudovelo. Postupne ho však objavili aj muzikanti z iných žánrov. Presadilo sa v bluesovej i rockovej hudbe a siahali po ňom také esá ako Bob Dylan, Johnny Winter, Eric Clapton, Keith Richards z Rolling Stones či George Harrison z Beatles.

„Koncom 20. storočia začalo byť dobro opäť čoraz aktuálnejšie a bez preháňania sa dá povedať, že je dnes symbolom unplugged hudby a siahajú po ňom nielen špecialisti dobristi, ale aj svetové hviezdy z iných hudobných žánrov,“ zdôrazňuje hudobník a publicista Peter Radványi. Práve on má veľkú zásluhu na tom, že unikátny vynález a jeho autora dnes nielenže poznáme u nás, ale aj svet vie, že Dopyera, ktorý zomrel ako 94-ročný v americkom Grants Pass, bol Slovák. V roku 1990, teda dva roky po vynálezcovej smrti, k nám Radványi pozval prostredníctvom Ministerstva kultúry jeho deti. Vznikol pritom aj nápad usporiadať festival pod názvom Dobrofest, ktorý sa pravidelne uskutočnuje v Trnave.

Fakty:
Rezofonická gitara je jeden z mála hudobných nástrojov, u ktorých je známy vynálezca. Bol ním Ján Dopjera zo Slovenska.
Gitary majú pomerne zložitú konštrukciu, veľmi záleží na použitom materiály a od doby jej vynájdenia, 1927, sa neustále vyvíja. Stále sa špekuluje so zvukom a je ťažké vyrobiť dobrú gitaru s dobrým zvukom. Všetci výrobcovia vychádzajú z pôvodného vynálezu 1927, ktorý nebol prekonaný a vytvárajú rôzne modifikácie.

Zdroj: http://www.czsk.net/svet/clanky/osobnosti/dopyera.html

http://www.osobnosti.sk/index.php?os=zivotopis&ID=59602

Odporúčame