Skalica je mesto s dušou, neskrývanou krásou, unikátnymi pamiatkami, pozoruhodnou architektúrou a nie nadarmo sa nazýva aj kráľovnou Záhoria. Návšteva Skalice je ako cesta do minulosti s príchuťou tradičnej slovenskej kultúry, architektúry a gastronómie. Mesto je ideálne pre milovníkov histórie, umenia a dobrého jedla a vína.
Vyberte sa na prechádzky po dláždených uliciach tohto mesta a pokochajte sa krásou historických pamiatok s bohatým výkladom lokálnych sprievodcov.
História mesta siaha až do 13. storočia. V 14. storočí získala Skalica mestské práva a vzápätí sa stala slobodným kráľovským mestom. Vďaka týmto faktorom mesto zažívalo obdobie prosperity, ktoré sa odrazilo aj v architektonickom vývoji. V súčasnosti sa Skalica radí k menším slovenským mestám, čo sa týka rozlohy ako aj počtu obyvateľov. Na druhej strane je to mesto veľmi bohaté na históriu, pamiatky a na cestovný ruch.
Skalica na západe susedí s moravským mestom Hodonín a na juhozápade s mestom Holíč. Na severe a západe je mesto ohraničené hranicou s Českom. Neďaleko Skalice na západe tečie rieka Morava a na juhozápade sa nachádzajú chovné rybníky. Na severovýchode začínajú Biele Karpaty a kopaničiarsky región.
Na Slovensku nie je veľa miest, kde môžete vidieť všetky známe stavebné slohy. Skalické pamiatky túto jedinečnú možnosť ponúkajú. Najstaršou pamiatkou v meste je Rotunda sv. Juraja pochádzajúca z 11.storočia. Najnavštevovanejšou pamiatkou je zrekonštruovaný Jezuitský kostol sv. Františka Xaverského. Pod ním sa nachádzajú krypty. Unikátne vyhliadky na mesto ponúka veža farského kostola, návšteva kalvárie a rotundy. Neopakovateľné zážitky nadobudnete počas prehliadky Mlyna bratov Pilárikových, františkánskeho kostola, Ľadovne a domu kultúry – najkrajšiemu domu v meste. Mesto má čiastočne dochované mestské opevnenie a unikátne námestie trojuholníkového tvaru. Je to ideálne mieste na pešiu turistiku, lebo v Skalici nie je nič ďaleko.
Mesto Skalica je známe svojou sladkou pochúťkou pripravenou na ohni – Skalickým trdelníkom. Trdelníkov na trhoch po všetkých kútoch Slovenska nájdete mnoho, ten skalický je však len jeden. V slovníku názov tejto pochúťky nenájdete. Od čoho je teda jeho názov odvodený? Od trdla, teda valca vyrezaného z hruškového dreva, na ktorý je cesto natáčané.
Mesto Skalica je tiež známe svojím vínom a vinohradníckou tradíciou, ktorá sa tu vyvíjala po stáročia. Víno Skalický rubín je dokonca chránenou značkou. Nemenej známou a kvalitnou značkou je aj Skalický trdelník, tradičná pečená pochúťka, ktorá je typická pre toto mesto. Okrem toho sa tu každoročne koná viacero kultúrnych a historických podujatí, najznámejšie sú Trdlofest a Skalický jarmok.
Neváhajte a príďte sa pokochať krásou unikátnych pamiatok a bohatým výkladom sprievodcov TIK Skalica. Staňte sa i vy aspoň na chvíľu súčasťou Skalice, ktoré vám ponúka veľa možností ako sa zabaviť a stráviť voľné chvíle. Využite ponuku a spoznajte históriu kráľovského mesta v jeho súčasnej podobe.
Z mesta do prírody je to odtiaľto len na skok. Len 7 km od mesta sa môžete prejsť Zlatníckou dolinou obklopenou krásnou prírodou, môžete navštíviť tradičný salaš so stádom ovečiek a ak si pribalíte plavky, okúpať sa môžete aj na miestnom kúpalisku.
A to nie je všetko. Vodná cesta Baťov kanál má svoj jediný slovenský prístav práve v Skalici, kde si od mája do septembra môžete zapožičať loď a plaviť sa po prístave do Českej republiky. Pri návšteve Baťovho kanála sa z vás môžu stať ozajstní kapitáni, Personál lode sa vám bude venovať dovtedy, pokiaľ nebudete na 100 % pripravení prevziať vedenie lode. Na druhý koniec kanála sa musíte preplaviť až cez 13 plavebných komôr. Bližšie informácie na stránke www.prvaplavebna.sk
Viac o samotnom meste, jeho pamiatkach, dobách ich otvorenia, produktoch a kultúre nájdete na stránke www.tikskalica.sk
Náš tip: Navštívte mesto Skalica počas letnej turistickej sezóny, ktorá začína kultúrnym podujatím Trdlofest (18.5.2024) a všetky najznámejšie skalické pamiatky navštívite prostredníctvom turistického pasu a viacerých tematických prehliadok. Viac informácií nájdete vždy na stránke www.tikskalica.sk