Region Záhorie - rozmanitá zem

Top 5 zážitkov zo Záhoria dostupných počas celého roka

Záhorie ako región popretkávaný tradíciami, gastronómiou a pamiatkami vyniká aj prírodnými krásami a jedinečnosťami. Kde inde by ste hľadali púšť na Slovensku či borovicové lesy plné húb? V regióne si každý nájde to svoje a je jedno či pôjde za vínkom, golfom alebo po stopách Habsburgovcov. Tu je top 5 miest, ktoré môžete navštíviť počas celého roka (aj počas koronakrízy).

1. Sprevádzanie pamiatkami kráľovského mesta Skalica – Mesto ponúka zážitky naozaj pre všetky vekové kategórie a hádam nikto neobíde jeho pamiatky bez povšimnutia. Sprevádzanie je na objednávku v Turistickom informačnom centre, ktoré sa nachádza priamo v jednej z kultúrnych pamiatok, a to v secesnom kultúrnom dome od architekta Dušana Jurkoviča.  Výber a počet pamiatok si návštevník môže zvoliť sám. Takmer dve desiatky pamiatok a expozícií, sa dá nájsť len málokde. Počas víkendov v letnej sezóne si dokonca prehliadky ani nemusíte objednávať vopred. V každej kultúrnej pamiatke sa nachádza sprievodca, ktorý vás ňou prevedie a oboznámi. Medzi najvyhľadávanejšie patrí spomínaný kultúrny dom, Jezuitský kostol, Mlyn bratov Pilárikových či Ledovňa. Odporúčame navštíviť Rotundu sv. Juraja a vežu farského kostola, z ktorých sú tie najkrajšie výhľady na celé mesto.
 
2. Golf na medzinárodnej úrovni – najlepší a najväčší golfový rezort Slovenska, Penati Golf Resort, sa rozprestiera na 217 hektároch borovicových lesov Záhoria. Nachádzajú sa tu dve 18-jamkové ihriská, odpaliská, reštaurácia a množstvo ubytovacích kapacít priamo v rezorte. V ponuke je aj prehliadka rezortu s nutnou rezerváciou. Šport, ktorý si získal srdcia pánov našiel svoje miesto aj u záhorákov zo Senice a Šajdíkovych Humeniec. Sezóna tu začína s prvým jarným slnkom v marci a končí v novembri, kedy si aj greeny a miestna vysoká zver musia oddýchnuť. Áno, stretnúť srnku pri hre alebo prehliadke ihriska, je už teraz úplne bežné. Celý rezort navyše lemuje cyklotrasa a v blízkosti sa nachádza aj rekreačná oblasť s priehradou s množstvom atrakcií. Vyhľadávanou atrakciou je športové letisko ihneď vedľa rezortu, kde si môžete objednať vyhliadkový let, akrobatický let a samozrejme aj zoskok padákom.
 
3. Národná bazilika ako kultúrny poklad – Patrónkou Slovenska je Panna Mária Sedembolestná, ktorej je zasvätená šaštínska bazilika. Tá je neprehliadnuteľnou dominantou mesta, ktorú vidieť už z diaľky. Bazilika sa budovala zarovno holíčskeho panstva Habsburgovcov a aj vďaka Márii Terézii dosiahla svoju krásu. Ak by ste nevedeli, kde sa na Slovensku nachádza najväčší zvon či organ, je to práve tu. Organ je pôvodný ešte z čias Márie Terézie. Nachádza sa tu mariologická expozícia a miestnosť Jána Pavla II. Bazilika má unikátnu výzdobu, ktorá ju optickým klamom robí o čosi vyššou. Sprevádzanie je možné každý deň zdarma, odporúčame sa vopred objednať. Neďaleko baziliky je aj rekreačná oblasť Gazárka s viacerými pieskovými jazerami, možnosťami občerstvenia aj ubytovania.
 
4. Kúpele Smrdáky – jediný kožný expert v krajine a taktiež jediné kúpele regiónu, to sú Smrdáky. Vyhľadávané sú najmä Slovákmi, avšak dobré meno si udržujú aj medzi zahraničnou klientelou. Zamerané su na neinfekčné kožné problémy a pohybový aparát. Častým klientom sú aj deti, ktoré tu majú i školské zázemie a predovšetkým nové liečebné priestory. Ubytovacie zariadenia prešli rekonštrukciami a poskytujú útulne a pohodlne vybavené izby. Hoci sa kúpele nachádzajú v malej obci, návštevník tu nájde park s historickou budovou kúpeľov, turistické chodníčky, vyhliadku pri 100-ročnej lipe a keďže obec je známa aj svojim vínom, nechýba ani vinobranie spojené s dožinkami.
 
5. Po stopách hradov – putovať začnime hneď v obci Podbranč, kde sa týči zrúcanina hradu Branč. Ten patrí k udržiavaným zrúcaninám hradu s množstvom informačných tabúľ o histórii tohto miesta, ohniskom a vyhliadkovým ďalekohľadom s panoramatickou tabuľou. Vybehnúť k zrúcanine nebude problémom ani pre staršie ročníky či malé deti a cestu vám bude spríjemňovať stádo kozičiek. Pri peknom počasí uvidíte aj mohylu Milana Rastislava Štefánika na Bradle. O približne 30 km a 30 minút ste na ďalšej zrúcanine na Rozbehoch Korlátko. K máloktorému hradu pôjdete dolu kopcom, tu je to však realita. Ani nie 5 min od parkoviska, popri lese cez lúčku a ste tam. Výhľady na Malé Karpaty a borovicové lesy, ktoré ukrývajú aj spomínanú púšť, stojí za to. Okrem zrúcaniny je pri parkovisku menšia rozhľadňa, ohnisko a detské ihrisko. Nad zrúcaninou sa nachádza veterná elektráreň. V jarnom období tu cestou na hrad môžete nazbierať medvedí cesnak. A pokračujeme cestou do Plaveckého Podhradia. Už z diaľky uvidíte rozsiahlu zrúcaninu Plaveckého hradu. K nemu trvá cesta o čosi dlhšie, približne 45 min krásnym lesom. V blízkosti je Plavecká jaskyňa a množstvo turistických trás. Výhľad je zo všetkých hradov asi najčarovnejší. Od apríla do októbra sa k hradu dostanete aj z Bratislavy cykloturistickým vlakom Záhoráčik. 

Plavecký hrad

Obsah obrázku venku, obloha, strom, tráva

Popis byl vytvořen automaticky

Hrad Korlátko

Obsah obrázku venku, obloha, tráva, mrak

Popis byl vytvořen automaticky

Smrdáky

Obsah obrázku venku, zima, obloha, sníh

Popis byl vytvořen automaticky

Penati golf resort

Obsah obrázku sport, sportovní hra, venku, strom

Popis byl vytvořen automaticky

Šaštín Stráže

Obsah obrázku venku, obloha, budova, mrak

Popis byl vytvořen automaticky

Odporúčame