Region Záhorie - rozmanitá zem

Sväté schody Malacky

Kaplnka Svätých schodov je jedinečná kaplnka postavená na príkaz Pavla Pálfiho spolu s kláštorom. Kaplnka pozostáva z dvoch schodísk, ktoré sú oddelené stenou a zároveň prepojené hornou plošinou. Vďaka tejto plošine sa dá prechádzať z jedného schodiska na druhé.  Na plošine sa dokonca nachádzajú dva oltáre. Ľavý tvorí kríž s Ukrižovaným a sochami Panny Márie a svätého Jána po bokoch kríža. Pravý tvorí socha bičovaného a tŕním korunovaného Krista. Tento oltár má názov Ecce homo – Ajhľa, človek. V schodoch sú uložené relikvie svätých – Detéria, Valentína a Blaženy (Beatrix). Počet schodov je dvadsaťsedem. Pri pobožnosti sa odriekajú modlitby a každý schod sa pred vstupom naň z úcty k relikviám pobozká. Schodisko, ktoré sa nachádza na pravej strane v kaplnke nestálo vždy. Bolo postavené v rokoch 1902 až 1903, kedy sa uskutočnila veľká rekonštrukcia kaplnky.

Kaplnka Svätých schodov má veľkú návštevnosť aj vďaka odpustkom, ktoré tu dodnes môžu veriaci získať. Kaplnka Svätých schodov je otvorená denne vždy hodinu pred začiatkom svätej omše a počas jej trvania. Omše začínajú od pondelka do soboty o 7.00 hodine a 18.30 hodine a v nedeľu o 7.00 hodine, 9.00 hodine, 11.30  hodine a 18.30 hodine.

Dňa 9. februára 2016, deň pred začiatkom veľkonočného pôstu v tom roku, bola posvätená zrekonštruovaná kaplnka svätých schodov v Čiernom kláštore v Malackách. Posvätil ju bratislavský arcibiskup Stanislav Zvolenský za prítomnosti štrnástich kňazov a účasti veľkého počtu veriacich.

Ďalšie Informácie

Otváracie hodiny:
každý deň hodinu pred bohoslužbou

Vstupné:
Bezplatný vstup

Odporúčame