Hrad Korlátka nájdete v Malých Karpatoch v nadmorskej výške 455 m n.m., vďaka čomu patrí medzi najľahšie slovenské dostupné hradné zrúcaniny. Od obce Cerová je táto zrúcanina vzdialená necelé dva kilometre. Hrad môžete navštíviť počas celého roka.
Ako to už býva zvykom pri slovenských hradoch, dnes z hradu zostali len ruiny. Zachoval sa črep valcovej veže, paláca a hradieb, či hospodárska budova v predhradí. O hrad sa však starajú dobrovoľníci a postupne ho zveľaďujú. Napriek tomu sa hrad oplatí navštíviť, keďže má svoje špecifické genius-loci. Treba tiež spomenúť, že vďaka okrajovej polohe hradu na úpätí Malých Karpát, máte z hradu pekný výhľad, najmä smerom na západ, na obec Cerovú a okolie. V podstate celú Borskú nížinu tu máte ako na dlani.
Pred vstupom na hrad, pri bráne, sa nachádza informačná tabuľa, kde si môžete prečítať informácie o histórii Korlátskeho hradu. Nájdete tu aj popis jednotlivých častí hradu s nákresom a pôdorysom hradu. Informácie sú doplnené o niekoľko dobových fotografií hradu. Prehliadka teda už nie je len bezprízornou prechádzkou v rozvalinách, ale čo to sa môžete dozvedieť i o účele hradu na týchto miestach.
Hrad Korlátko je skvelým tipom na výlet pokiaľ máte málo času, prípadne cestujete niekde po okolí. Dá sa sem narýchlo odbehnúť, najmä pokiaľ máte auto. Vďaka svojej vynikajúcej dostupnosti a nenáročnosti je vhodný pre všetky vekové kategórie.
O hrade sa traduje niekoľko povestí. Jedna z najznámejších má názov Hajdúsi na cerovskom hrade – Na cerovskom hrade žil pán, ktorého ľud iba zloduchom nazýval. To preto, že zle zaobchádzal s poddanými, nechával ich palicovať na dereši. Raz jeden poddaný, menom Mišo, neprišiel do roboty na panské. Prikázal pán svojim drábom, aby chorého na kravách na jeho hnojnom voze doviezli do hradu a aby ho strestali tridsiatimi palicami. Pandúri vykonali, ako im pán nakázal. Keď dobitého Miša nakladali na voz, prišlo dvanásť hôrnych chlapov na čele s Jánošíkom. Zbojníci poviazali pandúrov a obliekli sa do ich šiat. Časť s Jánošíkom šla k pánovmu hradu. Pána priviazali na dereš a dávali mu na zadok dosiaľ, kým pred vlastnými poddanými nesľúbil, že aj on sám i jeho pandúri budú lepšie s ľudom zaobchádzať. Odvtedy sa ľuďom uľavilo a pán cerovského hradu zmäkol.
Ďalšie Informácie
Otváracie hodiny:
Bez otváracích hodín
Vstupné:
Bezplatný vstup