Region Záhorie - rozmanitá zem

Ľudový odev Záhoria

V dnešnej modernej dobe je pre nás ľudový odev a jeho výrazná forma – kroj symbolom krásy a bohatstva nášho kraja, obce, či regiónu. Je dôkazom umu, zdatnosti a šikovnosti našich predkov. Jeho uchovávanie a znovuobjavovanie je dôkazom prejavu našej úcty k tym, ktorí ho vytvorili.

Ľudový odev v minulosti plnil dve významné funkcie – ochranu a ozdobu tela. Podľa používania sa rozlišoval na bežný odev, sviatočný odev a obradný odev, ktorý sa obliekal pri významných slávnostiach a udalostiach. Od funkcie, na ktorú slúžil, závisela odolnosť materiálu, jednotlivé druhy súčiastok aj celkové zdobenie odevu. V období rozvoja priemyslu a možností iného zárobku, ako v poľnohospodárstve spôsobili, že najprv muži a potom aj ženy začali postupne odkladať tento odev a vymenili ho za niečo pohodlnejšie a vhodnejšie na prácu.

V prípade krojov dvojnásobne platilo známe heslo o tom, aký je dôležitý prvý dojem. Z kroja bolo totiž možné vyčítať, odkiaľ daná osoba je, občas dokonca aj konkrétnu dedinu, sociálne postavenie, remeslo, vzťahový status, náboženskú príslušnosť, ale aj zručnosť osoby a jej cit pre krásu.

Na ľudové odevy sa využívali prírodné materiály, ktoré si väčšinou vyrábali rodiny samy. Jednotlivé tkaniny si boli podobné náročnosťou na údržbu, žehlenie a pranie. Líšili sa od seba predovšetkým komfortom pri nosení. Konope boli v minulosti bežnou súčasťou domácností a ľudia si z nich dokázali zhotoviť nielen oblečenie, ale aj bytové či spoločenské textílie. Látka je silná, obsahuje hrubšie vlákna, drží tvar, je vysokoodolná voči treniu, má vysokú farebnú stálosť a navyše konopné vlákno zadržiava vzduch, vďaka čomu táto tkanina v zime hreje a v lete chladí. Ľan predstavoval pre našich predkov jednu z najdôležitejších priemyselných rastlín. Vyrábala sa z neho jemná látka, ktorá ľudí sprevádzala celým životom. Využíval sa na výrobu textílií, posteľnej bielizne, utierok, obrusov či závesov. Išlo o tenké plátno, ktoré bolo neohybné a lámavé, príjemné na dotyk, lesklé a trvácne. Výrobky z ľanu svoj tvar nestrácali ani po dlhodobom používaní, naopak, stávali sa čoraz jemnejšími a mäkšími. Bavlna je jednou z najvýznamnejších a najdôležitejších plodín, čo, samozrejme, vedeli už aj naši predkovia. Bola nesmierne cenená pre vysoký komfort, ktorý telu poskytovala, a aj preto, že nedráždila pokožku. Bavlna patrí medzi pevné tkaniny a zároveň je veľmi jemná, na dotyk príjemná.

V ľudovej kultúre každého národa má svoje významné miesto práve ľudový odev, ktorý má silnú výpovednú hodnotu a o spôsobe života daného ľudu toho prezrádza mnoho. Ako sa hovorí, šaty robia človeka – a jednoznačne to platilo aj v rámci odievania ľudí v minulosti. Navyše bol ľudový odev krásny, pestrý a farebný. Mnoho Slovákov sa dnes pýši bohatými zbierkami ľudového odevu, krojov či doplnkov a viacerí z nás isto nájdu v skrini starej či prastarej mamy kus odevu, ktorý bol kedysi bežný, no dnes ide o veľkú vzácnosť, ktorá je kultúrnym dedičstvom nášho národa.

Odporúčame