Region Záhorie - rozmanitá zem

KORESZKA Július

Maliar, výtvarník

* 24.02.1895 (Dojč)                   + 01.12.1958 (Skalica)

Narodil sa 24. februára 1895 v Dojči, gymnázium vyštudoval v Skalici a po maturite študoval na Akadémii výtvarných umení v Budapešti. V prvej svetovej vojne bol ťažko ranený. Po prevrate pokračoval v štúdiách v Prahe, bol žiakom profesora Pirnera. Pracoval ako výtvarník striedavo v Prahe aj v Bratislave, kde sa po študijnej ceste do Paríža roku 1925 usadil. Po roku 1936 žil a tvoril v Skalici. Július Koreszka vynikal ako krajinár.

Lyrickým melancholickým ladením vytvára na svojich plátnach plenérne zábery s pohľadom na Skalicu aj s jej historickými budovami a vinicami na úbočiach za mestom, za ktorými sa otvára široká krajina s oráčinami. S jemnou technikou maľuje aj kvetiny a poľovnú zver, sám súc vášnivým poľovníkom.
Vystavoval na temer všetkých celoslovenských aj celoštátnych výstavách. Z príležitosti jeho šesťdesiatin Zväz slovenských výtvarných umelcov v Bratislave roku 1955 usporiadal súbornú výstavu, ktorá ukázala šírku jeho maliarskeho diela. Jeho diela sú v Slovenskej národnej galérii, Mestskej galérii v Bratislave a Hradci Králové. Pre Dom kultúry v Skalici namaľoval rozmerné plátno – Pohľad na Skalicu. Zomrel v Skalici 1. decembra 1958.

Autor foto, text:  Skalica 1992

Odporúčame