Region Záhorie - rozmanitá zem

Na pedáloch bicykla

Ak sú pre vás cyklovýlety obľúbenou aktivitou, vysadnite na bicykel a spoznávajte krásy Záhoria. Keď otvoríte mapu cyklotrás, zistíte, že región Záhorie vám má čo ponúknuť. Jazdu horami, lesmi, lúkami, brehmi jazier a riek, malebným vidiekom aj mestečkami – Záhorie vám jednoducho ušije vašu trasu na mieru. Celým regiónom prechádzajú štyri hlavné cyklomagistrály, ktoré tvoria základ miestnej siete cyklotrás.

Záhorská cyklomagistrála vedie z Bratislavy cez Šaštín-Stráže a cez Holíč a Skalicu do Senice a prepája najzaujímavejšie miesta tejto oblasti. Alebo sa môžete napojiť na Malokarpatskú či Kopaničiarsku cyklomagistrálu. Možno však zatúžite po troche romantiky a vydáte sa popri lužných lesoch po Moravskej cykloceste. 

ZÁHORSKÁ CYKLOMAGISTRÁLA – Nenáročná diaľková cyklotrasa, ktorá vám umožní spoznať najkrajšie stavebné pamiatky Záhoria, nakoľko prechádza celým regiónom. Trasa spája Devín so Skalicou, pričom križuje viacero cykloturistických trás v okolí. Po prejdení uličkami Skalice trasa opúšťa mesto smerom na Mokrý Háj. Následne pokračuje do Radošoviec, kde križuje hlavnú cestu a cez Oreské a Rybky vedie do stredu mesta Senica, kde končí na križovatke s Kopaničiarskou cyklomagistrálou.

KOPANIČIARSKA CYKLOMAGISTRÁLA – Táto kratšia diaľková cyklotrasa spája Záhorie a Považie cez Myjavské kopanice. Na rozdiel od záhorskej cyklomagistrály, ktorá končila v Senici, kopaničiarska v Senici začína. Cez malebný kopaničiarsky kraj s výhľadmi na okolitú krajinu vedie do centra mesta Myjava. Následne trasa pokračuje príjemným klesaním až do mesta Stará Turá, kde sa križuje viacero cykloturistických trás. Trasa pokračuje cez Čachtice až do obce Považany, kde končí na križovatke s Vážskou cyklomagistrálou.

MALOKARPATSKÁ CYKLOMAGISTRÁLA – Diaľková cyklotrasa vám umožní spoznať podhoria Malých Karpát. Táto cyklomagistrála patrí k najstarším cyklotrasám na Slovensku. Začína v Novom Meste nad Váhom na železničnej stanici a končí vo Vysokej pri Morave, kde končí na križovatke s medzinárodnou trasou EuroVelo 13. 

MORAVSKÁ CYKLOMAGISTRÁLA  – Prostredníctvom tento cyklomagistrály spoznáte nádherné scenérie, nakoľko vedie pozdĺž rieky Moravy. Ide o jednu z najvýznamnejších trás v rámci siete slovenských cyklotrás. Cyklomagistrála je vhodná i pre menej zdatných turistov a aj pre rodiny s deťmi. Počas jazdy po moravskej cyklomagistrále sa dá zísť na viacero cykloturistických trás, vďaka ktorým máte možnosť tvoriť okruhy, prípadne zísť do niektorej z priľahlých obcí, občerstviť sa alebo popozerať miestne kultúrne a iné pamiatky. 

O jednotlivých magistrálach a cyklotrasách si môžete prečítať informácie na našej stránkewww.regionzahorie.sk v časti Krajina a príroda. V Turisticko – informačnej kancelárii Smrdáky sú pre vás k dispozícii aj cyklo mapy Záhoria. 

Náš tip: V rámci projektu Rieka Morava nás nerozdeľuje, ale spája sa konajú po rieke Morava vyhliadkové plavby, na ktoré si zo sebou môžete vziať aj bicykel. Stačí ak prídete do jedného z dvoch slovenských prístavov – Gbely, časť Adamov alebo Kopčany. Ak nemáte svoj bicykel, priamo pri prístavoch si môžete jeden zapožičať. Bicyklom sa dá prejsť aj na moravskú stranu, a to cez 143 metrov dlhú lávku, ktorá spojila slovenskú a moravskú časť a nadviazala tak na už dovtedy vybudovanú infraštruktúru. Viac potrebných informácií o splavovaní rieky Morava sa dozviete na stránke www.splavmoravy.sk

Odporúčame