Region Záhorie - rozmanitá zem

Čo môžeš vidieť v obciach Kuchyňa a Rohožník?

Moja miniséria #LetoNaZáhorí pokračuje, tentokrát som sa vybral do Kuchyne a Rohožníka. Prečítaj si článok, v ktorom nájdeš tipy, čo zaujímavé môžeš vidieť práve v týchto dvoch obciach na Záhorí.

Región Záhorie je jedinečný aj vďaka malebnej prírode a zeleným kopcom, ktoré ponúkajú nádherné výhľady. Obce Kuchyňa a Rohožník sú obklopené práve týmito prírodnými krásami, čo pridáva na ich príťažlivosti. Poď sa so mnou pozrieť do týchto obcí, myslím, že budeš prekvapený/á, čo všetko ukrývajú a ponúkajú.

Obec Kuchyňa

Táto obec zaujme, podľa mňa, už na prvé počutie, veď názov má celkom netradičný a zaujímavý. Asi jej najznámejšou súčasťou je umelo vybudovaná vodná nádrž. Jej význam je predovšetkým zavlažovací a protipovodňový, no rovnako aj rekreačný. Známou, dnes už schátranou turistickou atrakciou, bol náučný chodník ponad jej hladinu. Vraj sa chystá jeho oprava, tak uvidíme, či sa to aj podarí. Sám som celkom zvedavý. 🙂 Popri vodnej nádrži sa dá príjemne poprechádzať. Rovnako tam nájdeš aj posedenie a ohnisko, takže si na tomto mieste môžeš urobiť opekačku s kamarátmi či rodinou. Nezabudni však, že keď sa tam vyberiete, je potrebné po seba poupratovať a hlavne sa správať slušne a zodpovedne. 

TIP: Neďaleko vodnej nádrže sa nachádza Caravan park Karpaty, ktorý môžeš využiť v prípade, že cestuješ po Slovensku karavanom.

Kuchyňa je často označovaná aj ako hlavný vstup do Malých Karpát. Z obce sa môžeš dostať aj na vrch Vysoká, z ktorého budeš vidieť panorámu Malých Karpát a časť Záhorskej nížiny. Rovnako je obec vhodným východiskovým bodom pre cykloturistické výlety do Malých Karpát (Zochova chata –Modra). 

Vysoká patrí k mojim najobľúbenejším vrchom v Malých Karpatoch.

Obec Rohožník

Jednou z najväčších noviniek posledného obdobia v obci je unikátne obecné múzeum, ktoré tvorili samotní obyvatelia. Veľa predmetov, ktoré sú v ňom umiestnené, pochádza práve z ich povál či pivníc. Múzeum je otvorené utorok a štvrtok od 10.00-14.00 hod. a v jeho priestoroch je možnosť usporiadať aj rodinné oslavy, firemné posedenia a školenia. Prikladám rovno kontakt, zíde sa ti: Kačurová Alžbeta -–0949145581.

TIP: V centre obce sa nachádza aj židovská synagóga, ktorá patrí k najstarším príkladom rurálnej synagogálnej architektúry na Slovensku. Po jej rekonštrukcii bola na fasáde budovy odhalená pamätná tabuľa židovským obetiam holokaustu.

V tejto obci môžeš zájsť aj k rašelinovým jazerám, ktorých je tam hneď viacero. Bývalý ťažobný areál je v súčasnosti rekultivovaný a do značnej miery zaplnený vodou. V podstate ide o akýsi mix jazera, lúky a lesného spoločenstva. Toto miesto je považované za významnú paleontologickú lokalitu, pretože sa tam našlo viacero pozostatkov a fosílií morských a suchozemských živočíchov. Ideálny tip na prechádzku v peknom prostredí, kde nestretneš veľa ľudí.

Špeciálny tip pre teba

Patríš k milovníkom hradov a ich zrúcanín? Aj tento región ti ponúka hneď niekoľko zrúcanín hradov, ktoré stoja za návštevu! Plavecký hrad je najznámejším a najnavštevovanejším turistickým hradom spomedzi malokarpatských hradov. V súčasnosti je hrad už zrúcaninou, ale stále ponúka krásne výhľady na okolie. Dostať sa k Plaveckému hradu nie je až tak náročné, ako som možno čakal. Z centra obce Plavecké Podhradie sa riaď po celý čas modrou turistickou značkou. Zrúcanina je voľne prístupná, ako aj všetky ostatné zrúcaniny hradov (Branč, Pajštún, Korlátko) v tomto regióne.

Obce Kuchyňa a Rohožník sú dôkazom toho, že aj menšie a na prvý pohľad “obyčajné” dedinky ukrývajú nejednu zaujímavosť či unikát, ktorý nikde inde na Slovensku nenájdete. Moje letné štúrovania po Záhorí samozrejme pokračujú a už teraz sa teším, čo objavím v regióne najbližšie. 

Autor článku: @nie_je_tura_bez_stura

Článok vznikol v spolupráci s KOCR Bratislava Region Tourism a OOCR Región Záhorie. Aktivita je realizovaná s finančnou podporou Ministerstva dopravy Slovenskej republiky.

Odporúčame