Region Záhorie - rozmanitá zem

Cisársky a kráľovský žrebčín Kopčany

Počas vládnutia Márie Terézie založil jej manžel František I. Lotrinský v Kopčanoch žrebčín. V čase najväčšej slávy v ňom chovali až 300 koní, ktoré boli určené pre cisársky dvor. Väčšina odborníkov a historikov datuje vznik žrebčína do roku 1736. Vtedy František I. Lotrinský získal tieto panstvá a už v prvom roku začal budovať objekt žrebčína v Kopčanoch, ktorý prešiel viacerými fázami vývoja. Musel byť aj prestavaný, pretože v jednom období vyhorel.

V roku 1765 žrebčín povýšila Mária Terézia na kráľovský a cisársky. Bolo to z toho dôvodu, že sa tu skutočne chovali kvalitné kone, ktoré boli určené hlavne pre viedenský dvor. Či už ako záprahové kone do kočiarov a povozov, kone na dostihy, ale taktiež kone pre armádu.

Chov koní v Kopčanoch zanikol v roku 1826, keď rozhodol ekonomický faktor. Rieka Morava sa často vylievala zo svojho koryta a pastviny boli podmáčané. Bolo tam veľa hmyzu a z toho dôvodu veľa infekcií. Rodili sa mŕtve žriebätá alebo kobyly nezostali žrebné. 

V 20. storočí žrebčín slúžil na rôzne účely. Fungoval ako liehovar – spracúvala sa tu cukrová repa a zemiaky. 

Od roku 2001 prechádza žrebčín neustálou revitalizáciou. Objekt je už kompletne zastrešený, čo pri ploche strechy viac ako 8000 metrov štvorcových nebolo jednoduché. Prišlo aj k rekonštrukcii dominanty žrebčína kaštielika, do ktorého sa investovalo nemálo finančných prostriedkov.

V roku 2013 boli slávnostne otvorené dve expozície múzea, ktoré môžete navštíviť. V expozícii prírodovedeckého múzea nájdete exponáty staršie ako tisíc rokov. Druhá expozícia sa nachádza v stajni a je zameraná hlavne na poľnohospodárstvo a chov koní. Môžete tu vzhliadnuť aj expozíciu starých jazdeckých sediel.

V súčasnosti sa žrebčínu veľmi darí. Zapája sa do viacerých prestížnych súťaží. V objekte nájdete aj Informačné centrum Žrebčín Kopčany.  Reprezentatívny Malý kaštieľ sa využíva na kultúrno-spoločenské podujatia. Časť objektu sú stajne, ktoré sú v prenájme a sú v nich ustajnené súkromné kone. Vedľa žrebčína sa nachádza tiež krytá jazdiareň pre účely trénovania koní a iných športových aktivít. 

Otváracie hodiny Informačného centra v Žrebčíne:

utorok – nedeľa 10:00 hod. – 18:00 hod.

Kontakt:

muzeum.kopcany@gmail.com
turista@kopcany.sk

0911 086 847 , 0915 969 172

Odporúčame