Region Záhorie - rozmanitá zem

Túra Holíč – Kátovské rameno – Baťov kanál

Trasa

Holíč, kostol – Holíč, zámok – Kostol Margity Antiochijskej – rieka Morava – most cez Moravu (Hodonín) – Kátovské rameno – Ivánek – Perúnska lúka – Baťov kanál, prístav – Skalica ŽST

Popis trasy

Začiatok trasy máme v pekne zrekonštruovanom centre mesta Holíč, na Námestí svätého Martina. Hlavne dolná časť námestia s viacerými historickými budovami a mohutnou alejou je veľmi pekná. Návštevník nájde viaceré reštaurácie a útulné krčmy. Vyberieme sa Zámockou ulicou k Holíčskemu zámku.

Zámok je otvorený pre verejnosť v letnej turistickej sezóne od 10.00 do 18.00 h. Mesto sa ho snaží pomaly renovovať. Na samotnej budove zámku opravilo strechu, vyčistilo priekopy, zrekonštruovalo hospodárske stavby a zrekonštruovalo bastiónové opevnenie. V areáli sa nachádza pobočka turisticko–informačného centra, v jednej z budov je príjemná vináreň a hneď vedľa malý amfiteáter. Návštevníka poteší, že areál vonkajšieho a vnútorného opevnenia spolu s centrálnym nádvorím zámku je voľne prístupný počas otváracích hodín. Do interiérov sa dostanete v rámci prehliadkovej trasy so sprievodcom. Ponúka bohatý výklad z dejín zámku a upozorní aj na iné pamiatky či zaujímavé miesta v meste a v okolí (veterný mlyn, bylinkovú záhradu, člnkovanie vo vodných valoch). Pre tých, ktorí budú v Holíči prvýkrát, odporúčame navštíviť Holíčske megality, ktoré sú umiestnené v lapidáriu na nádvorí bývalej Holíčskej fajansy, dnes ZUŠ. Najlepší prístup k nim je práve z križovatky Zámockej ulice a Ulice J. J. Boora.

V chádzame do areálu Holíčskeho zámku, ktorý si pozrieme z vonka i vnútra. Odtiaľ krátkym pochodom okolo bývalého hospodárskeho zázemia zámku cez aleju prichádzame k miestu, kde sa napájam na zelenú značku. Vedie po asfaltke krížom cez polia k železničnému priecestiu. Za ním nás čaká ďalší, takmer dvojkilometrový úsek rozpálenou cestou k miestu, kde sa od značky odpája významová odbočka ku starobylému kostolíku sv. Margity Antiochijskej. Prv, než tam dorazím, prichádzam k ruinám bývalej správcovskej budove kopčianskej Kačenárne. Unikátna hospodárska pamiatka, ktorú založili v 18. storočí držitelia Holíčskeho panstva – Habsburgovci, je dnes v totálnej deštrukcii a speje k zániku. Odtiaľto je to ku kostolu len na skok.

Konečne stojíme v tieni mohutnej lipy. Na informačnej tabuli si čítame o dejinách kostola a  pohrebiska. Nahliadnuť do interiéru je možné po objednaní prehliadky na obecnom úrade v Kopčanoch. Po krátkom oddychu sa vraciame k odbočke a krížom cez lúky sa dostávame k okraju lužného lesa. Neprejdeme ním hádam ani 400 metrov a stojím na brehu rieky Moravy.

Úsek od vyústenia značky na breh Moravy až po mosty, spájajúce slovenský Holíč s moravským Hodonínom, vedie po hrádzi rieky. Trasa je pomerne jednotvárna, ale vnímavé oko milovníka prírody si aj tu nájde pekné zákutia. Stačí zbehnúť z telesa hrádze k rieke alebo k okraju lužného lesa. Za cestným mostom, opúšťame zelenú značku a neznačenou cestou vedúcou ďalej po hrádzi pokračujeme k hati volanej U Jezu. Na moravskej strane sa nachádza Veslařský klub hodonínskych vodákov. Škoda, že sa cez hať nedá dostať na moravský breh. Určite by túto možnosť uvítalo veľa ľudí, hlavne zo Slovenska.

Za haťou prechádzame oblasťou Kátovského ramena. Krajina je veľmi malebná, rameno a lužný les vytvárajú mnohé pekné zákutia. Za ramenom sa hrádza s cestou vzďaľuje od brehu rieky a vedie krížom cez lužný les. Orientačne zdatnejší turisti sa môžu pokúsiť dostať k močaristému ramenu Ivánek, ale pokiaľ pôjdete cez leto, bez silného repelentu sa o to ani nepokúšajte. Lebo komárov je v húštinách požehnane! Onedlho sa napájame na okružnú žltú značku vedúcu zo Skalice. Bude nás viesť až do konca túry. Stále postupujeme cestou vedúcou hrádzou. Keď v diaľke zbadáme žltý stĺp s malou červenou strieškou, vieme že prichádzame k Perúnskej lúke. Hneď vedľa smerovníka stojí prístrešok, v ktorého tieni sa dá oddýchnuť. 

Po krátkej pauze pokračujeme smerom ku Skalickému prístavu na Baťovom kanáli. Ideme po hrádzi, po pravej strane míňame ďalšie dve mŕtve ramená. Onedlho vychádzame z tône lesa. Z ľava je pole, z prava stále lužný les. Ten na viacerých miestach tieni hrádzu. Po necelom kilometry sa dostaneme ku Skalickému prístavu. A tam sa nachádza možnosť občerstvenia.

Vyrážame na poslednú etapu túry. Kúsok za prístavom míňame prístrešok, ktorý sa dá využiť ako miesto na prenocovanie počas potuliek v okolí. Značka odtiaľto vedie k okraju Skalice po asfaltovej ceste. Prechádzame cez polia, až sa okolo topoľových alejí nakoniec dostávam k podjazdu popod cestu, vedúcu do moravských Sudoměříc a Strážnice. Ďalej chodníčkom popri prvých domoch, neskôr po uliciach prichádzame ku skalickej kalvárii. Do centra to už nie je ďaleko, pamiatky sú veľmi dobre značené. Pokiaľ navštívite Skalicu počas víkendu v letných mesiacoch dočkáte sa prehliadok všetkých pamiatok zdarma.

Ďalšie Informácie

Nadmorská výška:
max. 180 m n.m.
min. 155 m n.m.

Prevýšenie:
stúpanie: 71 m
klesanie: 86 m

Náročnosť:
2

Vzdialenosť:
29 km

Čo vidieť:
Holíčsky zámok – www.holic.sk
Holíčske menhiry – www.holic.sk
Kostol sv. Margity Antiochijskej – +421 908 550 291, lucia.pecinova@centrum.sk
Baťov kanál – www.prvaplavebna.sk
Pamiatková zóna Skalica – www.tikskalica.sk

Odporúčame