Region Záhorie - rozmanitá zem

Putovanie Kopanicami – rodiskom Milana Rastislava Štefánika

Chcete sa dozvedieť viac o živote Milana Rastislava Štefánika, vidieť miesto jeho posledného odpočinku, alebo stretnúť jeho dvojníka? Ak áno, tento výlet je vám šitý na mieru. Navštívte Mohylu na Bradle, Rodný dom M. R. Štefánika a múzeum Dušana Jurkoviča, ktorý stojí za zrodom mohyly. 

            Milan Rastislav Štefánik je jednou z najvýraznejších osobností našej histórie a stal sa tiež víťazom v ankete Najväčší Slovák. Miesto jeho posledného odpočinku – mohyla Milana Rastislava Štefánika na vrchu Bradlo je krásne miesto, ktoré vás odmení famóznymi výhľadmi. Majestátna mohyla sa so svojou dĺžkou 96 m a šírkou 70 m vypína nad mestom Brezová pod Bradlom. Navštívte stránku www.bradlo.sk a dozviete sa viac. 

Za návštevu stojí aj novovybudovaný Infobod nachádzajúci sa v bezprostrednej blízkosti mohyly. Turistické centrum, ktoré skrýva viac ako očakávate. Ide o infostánok s predajom suvenírov, ktorý je využívaný aj ako výstavný priestor. Infobod vás prenesie do hlbín života a osudu M. R. Štefánika. Odporúčame pozrieť si krátky film z jeho života a ochutnať chutnú kávu z miest, ktoré Štefánik reálne navštívil. A prečo toto spojenie? Všade kam Štefánik docestoval, ochutnával miestnu kávu. A práve tu môžete stretnúť aj Štefánikovho dvojníka – Matúša Tomášku, ktorý keď si oblečie generálsku uniformu so symbolickou čiapkou, razom sa mení na Milana Rastislava Štefánika. 

 Priamo v centre mesta Brezová pod Bradlom sa nachádza múzeum architekta Dušana Samuela Jurkoviča, ktorý je autorom mohyle. Múzeum sa nachádza v meste, kde Dušan Jurkovič vyrastal, tvoril aj zomrel. Prostredníctvom modernej techniky budete mať možnosť urobiť si názornú predstavu o živote tohto významného slovenského architekta. Na stránke www.brezova.sk nájdete aktuálne otváracie hodiny a cenu vstupného. 

V neďalekých Košarísk, ktoré sú rodiskom Milana Rastislava Štefánika za návštevu nepochybne stojí múzeum M. R. Štefánika, ktoré sa nachádza v jeho rodnom dome. Počas prehliadky expozície sa vrátite v čase a priestore – ocitnete sa pod hviezdnou oblohou na južnej pologuli, v Štefánikovom byte v Paríži, v jeho pracovni v Meudone a stanete sa svedkom rozhovoru troch významných štátnikov, ktorí sa podieľali na vzniku Československa. Pre viac informácií navštívte stránku www.kosariska.sk

Náš tip: Hoci sú Kopanice známe skôr slivovicou, svoje miesto tu má aj víno a dobré jedlo. Dôkazom toho je reštaurácia Na nátoni. Pri jej návšteve ochutnáte tradičné myjavské jedlá, špeciality svetovej kuchyne a na svoje si prídu milovníci kvalitného vína. Ak sa aj vy pýtate, podľa čoho je reštaurácia pomenovaná, tak vám to prezradíme. Nátoň bola budova medzi chalupou a stodolou, kde sa spracovávalo drevo a mlelo obilie. Viac informácií sa dozviete na web stránke  www.nanatoni.sk

Relax v náručí prekrásnej kopaničiarskej prírody si doprajete a vychutnáte pri návšteve Agropenziónu Adam v malebnej obci Podkylava. Okrem wellness zóny tu nájdete chutné jedlá, pohodlné ubytovanie a samozrejme kopec zvieratiek. Pozrite si stránku www.penzion-adam.sk a dozviete sa viac. 

Odporúčame