Region Záhorie - rozmanitá zem

Čo ukrýva Stupava a Lozorno? Týchto 5 miest ťa dostane

Leto je v plnom prúde a ja ti prinášam prvý článok z mojej minisérie #LetoNaZáhorí. Tentokrát sa spoločne vyberieme do Stupavy a Lozorna, kde nájdeš hneď viacero tipov aj na pekné rodinné výlety.

Región Záhorie je plný zaujímavých tipov na výlety a túry. Záhorie je známe svojou pôvabnou prírodou, bohatými lesmi a nádhernými poliami. Je to ideálne miesto pre milovníkov turistiky, cyklistiky a príjemných prechádzok v prírode. Tento región ponúka aj množstvo historických a kultúrnych pamiatok, hradov či múzeí a zachovalé tradičné dedinky. Je tiež bohaté na prírodné jazerá či nádrže, ktoré sú skvelými miestami na osviežujúce kúpanie a oddych počas letných horúčav. Či už preferuješ mestskú turistiku alebo tú v prírode, tak verím, že ti postupne prinesiem v mojej minisérii #LetoNaZáhorí nejeden tip na pekný výlet práve v tomto regióne.

Čo vidieť a robiť v Stupave?

Navštíviť mesto Stupava stojí za to kvôli jeho bohatej histórii, malebnému okoliu a možnosti objaviť autentickú kultúru a tradície tejto oblasti. Asi najznámejším a najobľúbenejším miestom v tomto mestečku na Záhorí je nádherný park, ktorý je dokonca národnou kultúrnou pamiatkou. Park patrí so svojimi vzácnymi drevinami medzi tie najkrajšie v bratislavskom kraji. Jedným z najobdivovanejších stromov sú mohutné platany západné, ktorých koruny sa odrážajú na hladine jazierka. Súčasťou parku je aj barokový mostík či Pálfyho kaštieľ, v ktorom sídli v súčasnosti domov dôchodcov.

Barokový kaštieľ s neskoršími romantickými úpravami, pravdepodobne postavený na mieste vodného hradu.

V parku sa nachádza viacero infotabúľ, ktoré ti priblížia zaujímavosti tohto miesta.

Kúsok od kaštieľa sa nachádza aj Kostol sv. Štefana.

TIP: V Stupave, kúsok od kostola, sa nachádza aj druhá najstaršia židovská synagóga na Slovensku.

Biofarma PRÍRODA

Táto biofarma (v areáli bývalej botanickej záhrady Univerzity Komenského) je situovaná za mestom a je ideálnym tipom na výlet s deťmi. Tie sa tam môžu dosýtosti vyblázniť a vidieť napríklad aj rôzne zvieratká ako ovce či kone. Rovnako sa v areáli nachádza predajňa „Ďaťelinka plná biopotravín. A nechýba ani reštaurácia, kde si môžeš pochutnať na originálnej slovenskej gastronómii. Ak hľadáš miesto neďaleko Bratislavy, kde stráviš príjemné chvíle s rodinou či kamarátmi, tak tu sa ti to určite podarí.

Čo vidieť a robiť v Lozorne?

Obec Lozorno je malebná slovenská dedinka so zachovalým vidieckym charakterom a krásnou prírodou, ktorá ponúka pokojné a relaxačné prostredie pre obyvateľov, ale aj turistov z okolia. Obec je známa predovšetkým vodnou nádržou. Tá je ideálna na príjemnú prechádzku a oddych. Dočítal som sa, že sa v nej dá na vlastné riziko aj kúpať, rovnako napríklad aj člnkovať (čln si však musíš priniesť). Lozorno je tiež vhodným nástupným bodom na nenáročnú cykloturistiku po Záhorí.

Gazdovská dedinka Abeland

Neďaleko vodnej nádrže sa nachádza gazdovská dedinka Abeland, ktorú vybudovala a prevádzkuje rodina Abelovcov. Vidieť na tomto mieste môžeš ekologickú architektúru, zvieratká či zoznámiť sa s tradičnými remeslami. Vstupné je dobrovoľné a verejnosti je dedinka sprístupnená vždy v sobotu od 10tej do 17tej, avšak teraz počas letných prázdnin majú zatvorené. Miesto je vhodné pre rodinky s deťmi či pre skupinky kamarátov, kde môžu spoločne stráviť čas pri rôznych aktivitách a programe, ktorý je v Abelande pravidelne obmieňaný. 

Dračí dub

Keďže je Abeland počas letných prázdnin zatvorený, tak si môžeš urobiť výlet k druhému najkrajšiemu stromu Európy, ktorým je Dračí dub. Tento unikátny dub sa nachádza nad obcou v chránenej krajinnej oblasti Malé Karpaty, v lese pod kopcom Kopanička. Vedie k nemu príjemná lesná trasa, ktorú zvládnu aj menšie deti. Trasa sa začína práve popri priehrade Lozorno. Zaparkovať môžeš pri bufetoch a pešo pokračuješ po asfaltovej ceste alebo aj priamo popri brehu priehrady. Nejde o nič náročné, skôr o príjemnú prechádzku, len treba myslieť na to, že záverečný úsek už nie je vhodný pre kočíky a ide sa v lese mierne do kopca. Priznám sa, že toto miesto pri dube ma veľmi očarilo a nemal som ani chuť odtiaľ odísť.

Verím, že som ti v článku ukázal zaujímavé (a možno aj nové) tipy na výlety na Záhorí a tiež, že som ťa inšpiroval k tomu, aby si niektoré z nich navštívil/a. Keď tam budeš, nezabudni mi poslať fotku alebo ma priamo označiť na Instagrame, kde ma nájdeš ako @nie_je_tura_bez_stura. Želám ti pekné leto plné krásnych zážitkov z ciest po Slovensku.

Článok vznikol v spolupráci s KOCR Bratislava Region Tourism a OOCR Región Záhorie. Aktivita je realizovaná s finančnou podporou Ministerstva dopravy Slovenskej republiky.

Odporúčame