Region Záhorie - rozmanitá zem

Milan Rastislav Štefánik – Bradlo

Milan Rastislav Štefánik je jednou z najvýraznejších osobností našej histórie a stal sa tiež víťazom v ankete Najväčší Slovák. Milan Rastislav Štefánik bol astronóm, politik, generál francúzskej armády, zakladateľ československého štátu a prvý československý minister vojny. Päť rokov po jeho tragickej smrti pri leteckej nehode bol položený základný kameň pamätníka navrhnutého známym slovenským architektom Dušanom Jurkovičom. Na vybudovanie pamätníka bola vyhlásená národná zbierka, v ktorej sa vyzbieralo dva milióny korún. Mohylu slávnostne odhalili v roku 1928 za prítomnosti viac ako 30 000 ľudí. 

Mohyla Milana Rastislava Štefánika na vrchu Bradlo je krásne miesto, ktoré  vás odmení famóznymi výhľadmi. Je to ideálne miesto na výlet v kopaničiarskom regióne.Mohylu Milana Rastislava Štefánika nájdete na vrchu Bradlo týčiacom sa v nadmorskej výške 543 nad mestom Brezová pod Bradlom, ktoré je bránou medzi Záhorím a Kopanicami. Mohyla je  96 m dlhá a 70 m široká stavba. Obelisky na mohyle symbolizujú štyri obete leteckého nešťastia a zároveň štyri krajiny, v ktorých Štefánik pôsobil. 

Mohyla je symbolom samostatnosti a slobody nášho národa a pamätník významnej historickej udalosti, kedy sa Slováci zaradili medzi slobodné národy sveta.

Mohyla vás očarí krásnymi výhľadmi na Brezovú pod Bradlom a Štefánikove rodné Košariská. Ako bonus tu pribudla turistická atrakcia Okno na bradlo, ktoré rámuje výhľad na vrch Bradlo s Mohylou generála Milana Rastislava Štefánika i na Brezovsko-vrbovskú bránu (jednou z troch hlavných prechodov cez Malé Karpaty). Pozorovateľňa vám môže poskytnúť prístrešok na oddych. 

Za návštevu stojí aj novovybudovaný Infobod nachádzajúci sa v bezprostrednej blízkosti mohyly. Turistické centrum, ktoré skrýva viac ako očakávate. Ide o infostánok s predajom suvenírov, ktorý je využívaný aj ako výstavný priestor. Infobod vás prenesie do hlbín života a osudu M. R. Štefánika. Odporúčame pozrieť si krátky film z jeho života a ochutnať chutnú kávu z miest, ktoré Štefánik reálne navštívil. A prečo toto spojenie? Všade kam Štefánik docestoval, ochutnával miestnu kávu. A práve tu môžete stretnúť aj Štefánikovho dvojníka – Matúša Tomášku, ktorý keď si oblečie generálsku uniformu so symbolickou čiapkou, razom sa mení na Milana Rastislava Štefánika. 

 Priamo v centre mesta Brezová pod Bradlom sa nachádza múzeum architekta Dušana Samuela Jurkoviča, ktorý je autorom mohyle. Múzeum sa nachádza v meste, kde Dušan Jurkovič vyrastal, tvoril aj zomrel. Prostredníctvom modernej techniky budete mať možnosť urobiť si názornú predstavu o živote tohto významného slovenského architekta. Na stránke www.brezova.sk nájdete aktuálne otváracie hodiny a cenu vstupného. 

V neďalekých Košarísk, ktoré sú rodiskom Milana Rastislava Štefánika za návštevu nepochybne stojí múzeum M. R. Štefánika, ktoré sa nachádza v jeho rodnom dome. Počas prehliadky expozície sa vrátite v čase a priestore – ocitnete sa pod hviezdnou oblohou na južnej pologuli, v Štefánikovom byte v Paríži, v jeho pracovni v Meudone a stanete sa svedkom rozhovoru troch významných štátnikov, ktorí sa podieľali na vzniku Československa. Pre viac informácií navštívte stránku www.kosariska.sk

Odporúčame