Region Záhorie - rozmanitá zem

Marianka – najstaršie pútnické miesto na Slovensku

Marianka leží na juhozápadnom okraji Malých Karpát uprostred dych berúcej prírody. Nie je turistickým centrom len pre veriacich, ale aj príjemným miestom na výlet.

Pôvod tohto najstaršieho pútnického miesta nie je jasný a jeho história je zahalená legendami. Každá z nich je však spätá so zázračnou soškou a má spoločného menovateľa – prameň so zázračnou mocou, ktorý od prvých zmienok začali ľudia vyhľadávať.

Tá najznámejšia legenda hovorí o pustovníkovi, ktorý si z hruškového dreve vyrezal sošku Panny Márie. Kvôli nepokojom v Uhorsku musel pustovník odísť a sošku ukryl do bútľavého stromu. Našla sa až o niekoľko desaťročí neskôr, a to zbojníkom, ktorému sa narodili ťažko postihnuté deti. Zúfalý sa zaprisahal, že zmení svoj život a dá sa na pokánie. Vo sne sa mu zjavila Matka Božia a ukázala mu miesto, kde je soška schovaná. Pod ňou sa nachádza zázračný prameň. Zbojníkove deti sa v prameni okúpali a vyzdraveli.

Na mieste nájdenia sošky Panny Márie bola neskôr vybudovaná Kaplnka sv. studne, kde si dodnes pútnici chodia čerpať vodu. V skutočnosti sa zistilo, že soška bola vyrobená v 12. storočí a dnes je umiestnená na hlavnom oltári v Bazilike Narodenia Panny Márie.

Najznámejšou cirkevnou stavbou v Marianke je rímskokatolícky Kostol Narodenia Panny Márie, ktorý bol v roku 2011 povýšený na baziliku minor. Kostol bol postavený v roku 1377 v gotickom štýle a v 18. storočí bol prestavaný barokovo. Z tohto obdobia pochádzajú štuky, maľby, ozdoby a bočné oltáre, ktoré sa nachádzajú v lodi kostola. Aj presbytérium bolo prestavané v gotickom štýle, ale koncom 19. storočia bolo regotizované. Z obdobia 19. storočia pochádza neogotický hlavný oltár a bočný oltár Božského Srdca Ježišovho a vitráže v oknách kostola.

Pri bazilike sa nachádza kláštor slúžiaci ako pútnický dom a v lese vedľa tohto komplexu sa rozprestiera Mariánske údolie. Jeho súčasťou je aj jaskyňa lurdskej Panny Márie, ktorá dodnes slúži ako priestor konania pútí.

Pro ceste údolím smerom ku kaplnke nájdete na svahu Krížovú cestu postavenú v rokoch 1930 – 1936. V štrnástich murovaných kaplnkách stoja sochy v životnej veľkosti. V údolí nájdete okrem pútnických miest aj kameňolom, kde sa natáčali niektoré scény z filmu Dračie srdce.

Marianka je súčasťou Medzinárodnej mariánskej turistickej trasy, Cyrilo – metodskej cesty a aj súčasťou siete cezhraničných cyklotrás, ktoré vedú popri vzácnych sakrálnych pamiatkach.

Dnes je Marianka vyhľadávané miesto nielen pre veriacich, ale i pre pokoj, ktorý tu návštevníci nájdu. Navyše je to miesto obklopené prekrásnou prírodou, ktorá je ideálna na prechádzky a relax.

Marianka

Odporúčame