Region Záhorie - rozmanitá zem

Sakrálne pamiatky Záhoria

Pozývame vás sa túlať po Záhorí a objaviť čaro najznámejších sakrálnych pamiatok. Tie sú svedkom bohatej histórie a kultúrneho dedičstva. Každá z týchto pamiatok má svoj príbeh, ktorý odhaľuje časti minulosti a udalosti, ktoré formovali súčasnú podobu tohto kraja. 

Nepochybne najobľúbenejším miestom na objavovanie sakrálnych pamiatok je mesto Skalica. Toto mesto si už mnohí spájajú s najstaršou kultúrnou pamiatkou – Rotundou Sv. Juraja (dnes národnou kultúrnou pamiatkou). Len málokto však vie, že najskôr bol postavený práve tento kostolík a až potom vyrástlo samotné mesto Skalica. Práve tam nájdete farský kostol sv. Michala Archanjela – najvýraznejšiu dominantu mesta kraľujúcu netradičnému trojuholníkovému námestiu, v ktorej sa ukrýva jeden z najstarších a najvzácnejších oltárov na Slovensku, či skalickú kalváriu so štrnástimi zastaveniami a prekrásnymi výhľadmi na celé mesto a jeho okolie. Stopy po svojej kultúre a miestnom pôsobení tu zanechali jezuiti aj františkáni. Dnes sa tieto objekty využívajú pre potreby mestskej galérie, vinotéky, na koncerty organovej hudby a iných žánrov, promócie. Jezuitský kostol má dokonca jedno NAJ – má najlepšiu akustiku v strednej Európe. Viac o samotnom meste, jeho pamiatkach a dobách ich otvorenia nájdete na stránke www.tikskalica.sk

Neďaleko Skalice nájdeme jediný stojaci a zachovaný objekt z obdobia Veľkej Moravy – Kostolík sv. Margity Antiochijskej v Kopčanoch. Ide o najstaršiu zachovanú sakrálnu stavbu na Slovensku z konca 9. storočia. Kostolík je dôležitou súčasťou slovenského kultúrneho dedičstva. Kostolík spolu s priľahlým, starým stromom dominuje pokojnej rovinatej krajine. 

 Z Kopčian sa presunieme do mesta Šaštín – Stráže. Bazilika Sedembolestnej Panny Márie je jednou z najvýznamnejších sakrálnych pamiatok na Slovensku. Tento impozantný kostol je známy predovšetkým ako pútnické miesto a je národnou kultúrnou pamiatkou. Každý rok sa tu koná národná púť na sviatok Sedembolestnej Panny Márie. Táto udalosť priláka tisíce veriacich z celého Slovenska a zo zahraničia. Pri Bazilike Sedembolestnej Panny Márie v Šaštíne stojí Trojhranná kaplnka. Je to miesto prvého zázraku, ktorý vykonala Sedembolestná Panna Mária. Všetko má na svedomí hádka medzi dvomi manželmi a sľub o polepšení manžela. 

Za ďalšou sakrálnou stavbou sa vyberieme do Marianky- najstaršieho mariánskeho pútnického miesta na Slovensku.  Pod názvom Marienthal ju veľmi dobre poznali aj veriaci z Dolného Rakúska. Najznámejšou cirkevnou stavbou v obci Marianka je rímskokatolícky Kostol Narodenia Panny Márie. Nachádza sa tu aj zázračný prameň, ku ktorému vedie Mariánska cesta, lemovaná šiestimi kaplnkami. Jeho voda prinavrátila zrak slepému žobrákovi. 

WEB stránky s užitočnými informáciami, kde sa dozviete viac www.kopcany.skwww.bazilika.skwww.bazilikamarianka.sk

Náš tip: Po putovaní za sakrálnymi pamiatkami navštívte Miléniový kríž vypínajúci sa nad obcami Rybky a Smrdáky. S výškou 27 metrov a rozpätím 9 metrov ide o najvyšší kríž na Slovensku. Nájdete tu pokoj a prekrásne výhľady na okolitú krajinu. Kríž bol postavený a vysvätený pri príležitosti 2000ceho výročia narodenia Ježiša Krista. V krížení ramien je farebný reliéf s piatimi holubicami, ktoré symbolizujú päť svetadielov. V spodnej časti zase nájdete kaplnku Božieho Milosrdenstva. Ku krížu vás privedie chodník lemovaný 14 krížmi, ktoré symbolizujú jednotlivé zastavenia Krížovej cesty. 

dav

Odporúčame