Region Záhorie - rozmanitá zem

Ak ste milovníkom histórie, určite vás očarí zrúcanina hradu Branč, ktorá sa týči na kopci vo výške 475 m nad obcou Podbranč severovýchodne od Senice.

Branč patril do siete pohraničných hradov, ktoré zabezpečovali ochranu ciest smerujúcich z Moravy ku karpatským priesmykom. Vznikol v 13. storočí a stal sa strediskom správy rozľahlého hradného panstva. Koncom 17. storočia začal chátrať a od začiatku 18. storočia nebol obývaný. Z jednotlivých budov sa dodnes zachovali len zvyšky obvodových muriva niektoré súvislejšie časti dolného hradu. 

Hradný kopec vám po krátkom a nenáročnom výstupe ponúkne široký kruhový výhľad s panorámou Myjavskej pahorkatiny a Bielych Karpát. Na sviatok sv. Cyrila a Metoda sa tu každoročne konajú evanjelické bohoslužby.

Hrad môžete navštíviť po celý rok. V sezóne od mesiaca apríl do októbra je vstup do hradu spoplatnený vstupným na účely obnovy hradu.

Hrad je ideálnym miestom na výlety všetkými možnými spôsobmi. Či už ako rodinný výlet, keďže výstup na hrad z parkoviska zvládnu aj menej zdatní turisti, ale aj ako jeden z cieľov pešej či cykloturistiky. Každoročne sa tu konajú Hradné dni organizované obcou Podbranč a lákajú stovky návštevníkov na športovo – kultúrny a zábavný program.

V roku 2023 získal hrad Branč ocenenie Zlatý špendlík – Po stopách slovenských hradov a zámkov za top hrad Trnavského kraja podľa používateľských recenzií. Samotné ocenenie má podobu špendlíka a vychádza zo zobrazenia hľadaného miesta na Mapách Google.

Povesť o hrade hovorí o robotníkoch, ktorí  ho stavali. Jedného dňa k ním prišiel akýsi žobrák a pýtal si kúsok chleba. Tí boli lakomí mu dať čo i len kus, vysmiali ho a poštvali na neho psov. Vtedy žobrák vyriekol kliatbu – Nech hrad čert zoberie a každý peceň chleba nech sa v kameň obráti! A tak sa aj stalo. To, čo robotníci postavili cez deň v noci niekto zbúral. Báli sa robotníci a nevedeli si dať rady. Raz im akýsi žobrák poradil, nech to, čo vystavajú posypú omrvinkami z vianočného stola. Čakali teda do Vianoc, zúfalí a hladní a urobili presne to, čo im tajomný žobrák poradil. Od tej doby sa žiadne kúzla neudiali a hrad šťastne dostavali.

Ďalšie Informácie

Otváracie hodiny:
bez otváracích hodín, dostupný stále

Vstupné:
Bezplatný vstup

Odporúčame