Region Záhorie - rozmanitá zem

Holíčsky zámok

Ak vaše srdce prahne po pútavej histórii Habsburgovcov, mesto Holíč má skutočne čo ponúknuť. Keď sem zavítate, do očí vám udrie barokovo-klasicistický monumentálny Holíčsky zámok. Pôvodne bol postavený ako vodný hrad a neskôr bol prestavaný na barokový zámok. Zámok je obklopený vodnou priekopou a Bylinkovou záhradou, ktorá dodáva miestu pokojnú a relaxačnú atmosféru. Trojpodlažná obytná budova je obohnaná mohutným dvojnásobným systémom hradného múru a vodnej priekopy. V roku 1970 bol zámok vyhlásený za Národnú kultúrnu pamiatku.

Dnes je budova tejto honosnej panskej rezidencie sprístupnená širokej návštevníckej verejnosti, sídli tu totiž Mestské múzeum Holíč. Múzeum vám na obdiv ponúka unikátnu kolekciu holíčskej keramiky, expozíciu dobových remesiel a cechov, obrazy a trojrozmerné modely historického Holíča a ešte všeličo iné. Prehliadky múzea zabezpečuje Turisticko-informačné centrum Holíč.

Súčasťou areálu je aj zámocká záhrada s bylinkovou záhradou, ktorú môžete navštíviť i samostatne. Obe záhrady tvoria ideálne miesto na relexáciu, piknikovanie a odpočinok v blízkosti vodnej plochy. Vaše deti sa dosýta vyšantia na detskom ihrisku, ktoré sa tu tiež nachádza.

Vonkajšie priestory zámku vám poskytujú ideálne miesto pre prechádzky a oddych. Ak ste milovníkom kultúry, zámok vám má čo ponúknuť aj v tomto smere. Konajú sa tu rôzne kultúrne podujatia, koncerty, festivaly a výstavy. Zámok a jeho okolie sú teda skvelým miestom pre milovníkov histórie, kultúry a prírody.

Navštíviť môžete aj niektoré z hospodárskych budov prislúchajúcich k zámku. V jednej z nich sa dnes nachádza Zámocká vináreň. Tá sa využíva na rôzne podujatia, výstavy, konferencie a iné spoločenské udalosti. Ďalšou zrekonštruovanou hospodárskou budovou je budova bývalej “Tabačiarne” kde sa nachádza Zámocká kaviareň a Turisticko-informačné centrum. V súčasnosti prebieha rekonštrukcia ďalšej hospodárskej budovy, tzv. koniarne, ktorá má slúžiť ako jedna z expozícii Mestského múzea a galérie. Poslednou zrekonštruovanou hospodárskou budovou je budova tzv. ľavého depozitu, ktorá v súčasnosti slúži ako galerijný priestor, kde sa počas leta uskutočňujú rôzne výstavy. 

Pri návšteve zámku si nenechajte ujsť ani člnkovanie okolo bastiónovej pevnosti, ktoré je denne sprístupnené počas letných prázdnin. Vstupenky na člnkovanie je možné zakúpiť v TIC.

Počuli ste už legendu o Holíčskom zámku? V minulosti na zámku žila hradná pani, ktorá bola veľmi nábožensky založená. Jej dcéra však žila hýrivým životom, čo sa jej matke nepáčilo. Keď jedného dňa dcéra neprišla na pobožnosť, matka ju prekliala s tým, aby po smrti nenašla pokoja. V tom momente dcéra zamdlela a zomrela. Odvtedy, najmä počas daždivých nocí na zámku straší. Nad svojím osudom tu vraj bedáka prekliata dcéra, ktorá stúpa zámockým schodiskom so sviečkou a striebornou misou v rukách. Sem sa zbierajú jej slzy. Legenda hovorí, že kliatba sa skončí, keď sa misa naplní dcérinými slzami úplne doplna. To sa však nikdy nestane, pretože za úsvitu sa z podzemia vynorí čierny pes. Ten jej misu z rúk vyrazí a slzy vypije.

Na počesť tejto legendy sa od roku 2009 na zámku usporadúva Noc strašidiel.

OTVÁRACIE HODINY

Letná turistická sezóna v Holíči začína 20. apríla podujatím Vivat Holíč. V roku 2024 sú pre turistov pripravené 2 prehliadkové okruhy a taktiež prehliadky Sakrálnych pamiatok mesta.  

V mesiacoch apríl – september je zámok otvorený: utorok – nedeľa, prehliadky sú 10:00, 11:00, 13:00, 14:00, 15:00 a 16:30

Pre viac informácií pozrite stránku: https://www.holic.sk/turisticke-centrum/turisticke-miesta-v-meste/holicsky-zamok/

Súčasťou areálu zámku je aj bylinková záhrada.

  • V mesiacoch apríl, máj, jún a september je mlyn otvorený: sobota – nedeľa, 10:00 – 18:00
  • V mesiacoch júl a august je mlyn otvorený: pondelok – nedeľa, 10:00 – 18:00

Vstupné je 1€.

Viac informácií na: https://www.holic.sk/turisticke-centrum/turisticke-miesta-v-meste/bylinkova-zahrada/

Odporúčame