Region Záhorie - rozmanitá zem

Tichý svedkovia histórie

Poďte objavovať zrúcaniny, ktoré sa na vás dívajú z výbežkov Karpát. Z niektorých ostali sotva badateľné zvyšky, no zaručene vás očaria svojim historickým kúzlom. 

            Zrúcanina hradu Branč v roku 2023 získala ocenenie Zlatý špendlík za top hrad Trnavského kraja, udeľovaného na základe používateľských recenzií. Hrad si nepochybne všimnete už z diaľky. Leží na kopci nad obcou Podbranč, ktorá sa nachádza neďaleko mesta Senica. Nájdete tu množstvo informačných tabúľ o histórii, ohnisko a vyhliadkový ďalekohľad s panoramatickou tabuľou. Pri peknom počasí možno uvidíte aj mohylu Milana Rastislava Štefánika. K hradu vedie nenáročný výstup, po ktorom sa vám rozprestrie v plnej kráse. Hrad Branč môžete navštíviť po celý rok, v hlavnej turistickej sezóne je vstup na hrad spoplatnený. 

Ďalším z majestátnych hradov, ktorý stojí za návštevu je Hrad Korlátka. Z hradu Branč sa sem autom dostanete za cca 30 minút. Hrad svojou polohou patrí k najľahšie dostupným slovenským zrúcaninám, preto je vďačným tipom na výlet, pokojne aj pre celú rodinu. Málokedy k hradu pôjdete dolu kopcom. Tu je to však realita! Hrad nájdete nad obcou Cerová, v časti Rozbehy. Stačí zaparkovať auto na konci Rozbehov neďaleko miestneho cintorína. Z tade je to na hrad možno 10-15 minút pešo výletným tempom, navyše po nenáročnom teréne. Nad zrúcaninou hradu sa nachádza veterná elektráreň. Počas cesty si dozaista v jej úvode všimnete rozhľadňu Rozbehy. Tá síce nepatrí k velikánom a ani sa nenachádza na vysokom kopci. Jej krása spočíva v samotnej stavbe. Tesne pred hradom narazíte na krytý altánok s ohniskom, kde si môžete oddýchnuť a niečo dobré si upiecť. 

Z hradu Korlátka je už len na skok k najnavštevovanejšiemu hradu na Záhorí – k Plaveckému hradu. Ten sa týči priamo nad okolitou nížinou s nekonečným borovicovým lesom Vojenského obvodu Záhorie. Hrad bol postavený na výraznom vápencovom brale a to jeho dominanciu ešte zvýrazňuje. Na hrad sa dostanete z obce Plavecké Podhradie po značenej modrej turistickej značke. Výstup nie je náročný, aj keď vedie stále do kopca. Ide o klasickú prechádzku príjemným lesíkom. Cestička k hradu je lesná, sem-tam z nej vykukne skala, či nejaký koreň. Pripravte sa však na skalnatejší terén kúsok pred vstupom na hrad. V blízkosti hradu nájdete aj jaskyňu a množstvo turistických trás. 

Informácie o hradoch a zámkoch nájdete na stránke www.hrady-zamky.sk

            Náš tip: Ak vás unaví putovanie po hradoch, uvoľnite svoje telo v jedinečnom pivnom kúpeli v obci Prievaly. Priamo v centre obce sa nachádza pivovar, v ktorom sa spája pôžitok a oddych – spojenie pivného kúpeľa, saunovania, relaxu vo vírivke, oddychu pri masáži a ochutnávke domáceho nepasterizovaného piva Sandorf.  Viac informácií na www.sandorf.sk

            Nechajte auto doma a prevezte sa k Plaveckému hradu vláčikom Záhoráčikom. Ten premáva na trase Bratislava Hlavná stanica – Plavecké Podhradie. Stanice sú v Zohore, Lozorne, Jablonovom, Perneku, Kuchyni, Rohožníku a Sološnici. V prípade výluky na železničnej trati býva nahradený Bajkbusom. Cestovné poriadky, mapu, tipy na výlety, cyklovýlety či fotografie nájdete tu: www.bratislavskykraj.sk/zahoracik

Odporúčame