Region Záhorie - rozmanitá zem

Synagóga Stupava

Synagóga v Stupave je národnou kultúrnou pamiatkou zapísanou do zoznamu pamiatok Slovenskej republiky v roku 1988. Synagóga bola postavená v roku 1803 a dodnes si zachovala svoj pôvodný výzor. Ide o židovskú pamiatku, ktorá patrí k najstarším synagógam na Slovensku. V 17. storočí tvorili židia až štvrtinu obyvateľstva mesta Stupava a židovská obec urobila zbierku na výstavbu synagógy.

Synagóga sa nachádza v centre dediny oproti kaštieľu Pálffyovcov. Exteriér synagógy je charakteristický masívnymi stenami s drobnými barokovými oknami, sedlovou strechou a výrazným štítom s oválnymi otvormi na vetranie. Časom sa však z tejto stal sklad nábytku a zeleniny. Neskôr však synagóga dosiahla svoj pôvodný historický význam a bola zrekonštruovaná. Počas rekonštrukcie sa urobil kompromis zreštaurovaním a ponechaním pôvodného stavu, kedy boli ponechané poškodené historické maľby, praskliny a neomietnuté miesta. Vďaka tejto rekonštrukcii a tiež spomínanému kompromisu synagóga získala cenu za najlepšiu obnovu pamiatky v bratislavskom kraji.

V súčasnosti sa využíva ako koncertná a výstavná sieň. Plány do budúcna sú veľké, nakoľko kompetentní chcú synagógu sprístupniť širokej verejnosti a chceli by v nej zriadiť múzejnú expozíciu so židovskou tematikou.

Ďalšie Informácie

Otváracie hodiny:
Len v čase podujatí

Vstupné:
Bezplatný vstup

Kontakt:
+421 905 600 873
jewrope@jewrope.sk
www.synagogastupava.sk

Odporúčame