Region Záhorie - rozmanitá zem

Senica – Mestské múzeum

Keď sa povie múzeum, mnohí z vás si predstavia priestor s nedostupnými exponátmi zatvorenými vo vitrínkach, kde je zakázané čohokoľvek sa dotýkať. Múzeum Senica, ktoré bolo slávnostne otvorené pri príležitosti ukončenia cezhraničného projektu Česká cesta v pondelok 31. augusta 2020, je však iné. Zvonku krásne zrekonštruovaná budova letohrádku veľkostatkára Vagyona z 19. storočia (bývalá Sokolovňa), vo vnútri interaktívna expozícia 21. storočia s využitím najmodernejších technológií. Mestské múzeum Senica je výnimočným a odvážnym projektom, akých nie je medzi múzeami na Slovensku veľa.

Mestu Senica sa podarilo zachrániť a zrekonštruovať jednu z mála zachovaných historických budov v Senici, letohrádok veľkostatkára Vagyona, ktorý neskôr slúžil ako sokolovňa a prebudovať ju na  mestské múzeum.

Ťažiskom múzea je pôvodná spoločenská sála a telocvičňa. V tomto priestore nájdete expozíciu venovanú téme stredovekej obchodnej Českej cesty, na ktorej bola Senica jednou zo staníc. V suteréne budovy môžete obdivovať archeológiu a archeologické nálezy na území mesta. V podkroví pod vežičkou zasa nájdete veľkoplošnú maketu mesta Senica. 

Múzeum vám ponúka interaktívnu expozíciu s modernými technologickými vymoženosťami, čo z neho robí atraktívne miesto pre návštevu pre všetky vekové skupiny, vrátane mladých ľudí. Múzeum nie je len miestom pasívneho pozerania, ale ponúka vám aktívne zapojenie do procesu objavovania a učenia sa o histórii.

Budova obnoveného letohrádku bola zapísaná medzi národné kultúrne pamiatky Slovenskej republiky. 

Odporúčame