Region Záhorie - rozmanitá zem

Putovanie Malackami a kúsok Provensálska na Záhorí

Navštívte slovenské synagógy, posilnite svoju vieru na Svätých schodoch, vstúpte do mrazivého podzemia, pozriete sa ako žili Pálfyovci. To všetko zažijete pri návšteve malebného mesta Malacky.

Možno ste nevedeli, že aj na Slovensku môžete nájsť synagógy. A vôbec ich nie je málo. Jednu z nich uvidíte pri návšteve mesta Malacky. Ide o zachovalú synagógu, ktorej základným znakom sú dve tabule s desatoro Božích prikázaní. Tabule môžete vidieť hneď nad vchodom do synagógy.  

Pri prechádzke po Malackách určite navštívte Pálfyovcov, ktorí boli dôležitou súčasťou a budovateľským rodom Malaciek. Pálfyovský kaštieľ, ktorý sa tu nachádza, vás očarí svojou majestátnosťou. Svoju opätovnú krásu nadobúda postupnou rekonštrukciou. Už dnes je návštevníkom sprístupnená Pálfyovská izba s dobovým nábytkom, či výstava dobových fotografií, ale aj miestnosť slúžiaca výstavám súčasných umelcov. Súčasťou kaštieľa je aj rozľahlý anglický park a nádvorie, kde môžete obdivovať studňu s jeleňom, ktorý bol rodovým symbolom tohto šľachtického rodu. 

Mesto Malacky je vďaka Svätým schodom ojedinelým pútnickým miestom. Sväté schody sú na svete len troje – originál v Ríme, kópia v Jeruzaleme a v Malackách. Kaplnka svätých schodov je otvorená vždy hodinu pred svätými omšami a počas nich.  

Vybudované podzemné krypty pod mestom sú síce krásne, ale aj mrazivé. Sú tu rozsiahle pohrebiská, kde našlo svoj hrob takmer 200 nebožtíkov. Podzemie dali vybudovať františkáni pre mŕtvych členov svojho rádu, no nájdete tu pozostatky významných a bohatých mešťanov a príslušníkov šľachtického rodu Pálffyovcov. 

 Bližšie informácie o všetkých pamiatkach v Malackách nájdete na stránke Turisticko-informačného centra www.tikmalacky.sk

 Pri neďalekej obci Malé Leváre nájdete svoj kúsok Provensálska na Záhorí. Levanduľové polia, ktoré sa tu nachádzajú vám zabezpečia krásne fotografie a produkty z Levadulandu navyše aj skvelo chutia. Na poli dnes nájdete zasadených približne 10 tisíc rastliniek levandule, ktoré sa strihajú ručne dva krát do roka. Navštívte stránku www.levanduland.sk a očaria vás nádherné fotografie levanduľových polí. Tiež tu nájdete dostupnosť ich produktov a všetky dôležité dátumy. 

Náš tip: Ak ste milovníkom levandule, príďte do Levandulandu na každoročný samozber alebo navštívte Deň otvorených dverí. Počas sezóny (koniec mája – polovica júla) sa môžete prísť medzi levanduľu odfotiť. Nájdete tu krásne rekvizity v provensálskom štýle. Všetky aktuálne informácie a produkty nájdete na stránke www.levanduland.sk

Odporúčame