Region Záhorie - rozmanitá zem

Malokarpatská sedemstovka – Záruby

Pohorie Malých Karpát sa tiahne od Dunaja pri Devíne až po Nové Mesto nad Váhom a prechádza cez tri samosprávne kraje. Do jeho územia zasahuje sedem miest a takmer päťdesiat dedín. 

Malokarpatské kopce nepatria k najvyšším na Slovensku, no to im na kráse a zaujímavosti, podľa nášho názoru, veľmi neuberá. Práve naopak, mnohé z nich sú vďačným, turisticky atraktívnym cieľom pre všetky vekové a výkonnostné skupiny vrátane detí. 

Strechou Malých Karpát je skupina sedemstoviek v oblasti Zárub – najvyššieho bodu celého pohoria. Okrem tohto vrcholu sa tu nachádza Havranica, Veterlín a Čelo, pričom len Záruby a Havranica sú prístupné po turistickej značke. Každý z daných kopcov je charakteristický svojou jedinečnou atmosférou, prírodou a výhľadmi. Každý tvorí ideálny tip na pol-až jednodňový výlet. Pre výstupy na tieto kopce nie je za dobrého počasia potrebná žiadna zvláštna výbava, postačí dobrá nálada a trocha tej nutnej kondície. A tak sa s chuťou a bez veľkých nákladov môžete pustiť do ich postupného objavovania.

Najvyšším vrchom spomedzi daných sedemstoviek sú Záruby ležiace vo výške 768 m n. m. Sú veľmi pekným turistickým cieľom, hoci z ich vrcholu nie sú kruhové výhľady. Tie vám vynahradí práve oblasť Zárub ako celok. Nájdete tu totiž viacero atraktivít pokope. Či už je to Smolenický zámok, ruina hradu Ostrý Kameň, vodná nádrž Buková, či samotná príroda v podobe pekného listnatého lesa. Túru na Záruby ktorýmkoľvek smerom zvládne bežný turista, len v závere je kopec strmší a zapotíte sa. V niektorých úsekoch treba zvýšiť opatrnosť – najmä ak je sychravo, keďže terén miestami tvoria skaly a kamene. Túru ale zvládnu aj deti. 

Jar v týchto lesoch je prevoňaná medvedím cesnakom. Ak si ho nazbierate cestou hore, iste padne dobre k olovrantu na vrchole. Využiť môžete aj ohnisko, samozrejme za predpokladu, že nebude fúkať, čo na Zárubách nie je výnimočné. 

Odporúčame