Region Záhorie - rozmanitá zem

Cyklotúra Plavecký Mikuláš – Senica – Plavecký Mikuláš

Trasa

Plavecký Mikuláš – Vojenský obvod Záhorie – Bilkové Humence – Borský Mikuláš – Kalaštav – Penati Golf Resort – Senica – Hlboké – Hlovek – Vojenský obvod Záhorie – Kalaštav – Borský Mikuláš – Bílkové Humence – Plavecký Mikuláš

Popis trasy

Z Plaveckého Mikuláša sa vydáme okolo kaplnky sv.Floriána na námestí. Napojíme sa na cestu do Plaveckého Podhradia, z ktorej asi po 300 metroch pri poľnohospodárskom podniku odbočíme doprava smerom k železničnej stanici. Cesta pokračuje do Vojenského obvodu Záhorie. Vstup do vojenských lesov je možný iba v čase, keď sú otvorené závory,  v inakšom prípade prebiehajú vojenské akcie.

Po ceste stretnete niekoľko bunkrov, piesočné duny a nádherné zákutia prírody. Pokračujeme rovno až prejdeme druhé závory. Za nimi odbočíme vpravo do Bílkovych Humeniec. Cesta nie je príliš frekventovaná. Onedlho prejdeme obcou a pokračujeme smerom k Borskému Mikulášu. Miestnymi sa obec nazýva Búre. V zhruba v polke cesty po pravej strane uvidíme vyvýšené miesto a na ňom kaplnku sv. Márie Magdalény odkiaľ je krásny výhľad na okolie. V obci Borský Mikuláš je množstvo príležitostí na občerstvenie či zmrzlinu. V obci ideme stále po hlavnej ceste a za kostolom pokračujeme na križovatke do prava na vedľajšiu cestu. Po nej ideme stále rovno, na každej rozdvojke odporúčame smerovať vpravo. Na konci obce vpravo vidíme betónovú cestu smerujúcu do lesa. Pustíme sa po nej. Po najbližšiu križovatku pri Kalaštave je to pár minút, z cesty neodbočujeme a pokračujeme stále rovno. Za červeným obrázkom pokračujeme chvíľu rovno až prídeme k zadnej časti golfového rezortu. Tu na križovatke odbočíme vľavo a popri plote golfového rezortu pokračujeme rovno k ďalšej križovatke. Pri údržbárskej budove odbočíme vpravo a pokračujeme v ceste. Na konci obytnej časti pred mostom odbočime na štrkovú cestu vpravo a po prejdení mostu pokračujeme do Senice. Cestou sa stále po hlavnej dostaneme do centra, kde je ďalšia možnosť občerstvenia a oddychu. 

Rozmýšlame či ísť na neďalekú rekreačnú oblasť Kunov, kde vedie cyklotrasa z mesta priamo k priehrade. Vydáme sa však z námestia smerom na Prietrž. Za Senicou odbočíme na prvej odbočke do prava a po tzv. Hlbockej magistrále prídeme do obce Hlboké.  V obci pôsobil J.M. Hurban, jedna z vedúcich osobností slovenského národného obrodenia. Pri kostole je jeho pomník a neďaleko v bývalej budove školy je pamätná izba, venovaná jeho životu a dielu.

Odtiaľ sa poberieme smerom k VTSÚ. Prejdeme cez hlavnú cestu a pokračujeme podľa tabúľ smerom k obci Záhorie. Majú tu športoviská a dokonca bazén. Je to preto, že sa tu roky organizujú letné detské tábory, ktoré sa tešia veľkej obľube. Do obce však neodbočíme ale pokračujeme vpravo. Po miernom stúpaní prídeme opäť k plotu golfového rezortu. Tu už nikde neodbočujeme a rovno po ceste sa dostaneme k obci Borský Mikuláš a rovnakou cestou do Plaveckého Mikuláša.

POZN. Počas hubárskej sezóny sa vybavte aj košíkom.

Ďalšie Informácie

Nadmorská výška:
max: 249 m n.m.
min: 200 m n.m.

Vzdialenosť:
70

Náročnosť:
1

Čo vidieť:
Kunovská priehrada pri Senici

Škodáčkov mlyn v Čáčove
Pamätná izba v Hlbokom
Penati Golf Resort
Kaplnka Sv. Márie Magdalény
Rodný dom Jána Hollého

Odporúčame