Region Záhorie - rozmanitá zem

Splavovanie rieky Morava

Rieka Morava ponúka ideálne možnosti pre turistov obľubujúcich rekreačné splavovanie. Jej charakter je vhodný aj pre laikov, ktorí ešte len získavajú začiatočnícke skúsenosti.

Túto formu aktívneho oddychu často vyhľadávajú ľudia z Bratislavy v snahe uniknúť ruchu mesta a užiť si príjemné prírodné prostredie. Preto práve väčšina vodákov volí úseky splavu, ktoré končia pod Devínom.

Úseky vhodé na splavovanie

Pre splav je vhodný úsek Brodské – Devín. Celý úsek môže trvať aj 3 dni. Na brehoch sa dá bivakovať (prenocovať pod holým nebom či stanom).

Splavovanie je možné aj v kratších úsekoch. Napríklad z Moravského Sv. Jána do Záhorskej Vsi to zvládnete od 5 do 8 hodín, zo Záhorskej Vsi do Vysokej pri Morave to môže trvať 3 až 4 hodiny a z Vysokej pri Morave na Devín tiež približne 3 až 4 hodiny.

Najlepšie obdobie pre splavovanie je letná sezóna od apríla do septembra. Pri vyšších zrážkach môžu byť hlavne v spodnom toku stojace vody.

Logistika

Požičanie lodí a vodáckeho výstroja H2O Adventures zriadili v obci Zohor logistickú základňu, odkiaľ obsluhujú vodákov na rieke Morava. Takže si môžete naplánovať svoj výlet a oni vám dopravia a následne vyzdvihnú zapožičanú loď (kajak, kanoe) v dohodnutom čase a mieste. Bližšie informácie k tejto službe nájdete na http://www.moravasplav.sk/ 

Odporúčame