Region Záhorie - rozmanitá zem

Vínna cesta Záhorie

Hoci tradícia vinohradníctva na Chvojnickej pahorkatine siaha do polovice 15. storočia, Vínna cesta Záhorie vznikla až v roku 2003. Vďaka silnému vinohradníckemu zázemiu sa tu ale rodí chutné hrozno a dorába skvelé víno. Najznámejšie sú tie červené, z okolia Skalice, z odrôd rubín červený alebo frankovka. 

Vedeli ste, že to bola práve krásna Skalica, kde sa v roku 1910 dokonca konala prvá výstava vína na Slovensku a v roku 1965 v celom Československu? Tú dokonca otváral sám Alexander Dubček. 

Výstavy, festivaly, plesy, koštovky, Svätomartinské otváranie mladých vín, či Svätenie mladých vín a iné podujatia sú lákadlom pre každého, kto rád privonia k buketu a nechá si poštekliť chuťové poháriky dobrými vínami. 

Skalický vinohradnícky rajón svojou polohou patrí k najsevernejšie položeným oblastiam na Slovensku. Avšak vďaka polohe na južných a juhozápadných svahoch Bielych Karpát a vhodnému geologickému podkladu sa darí v tejto oblasti pestovať väčšinu známych kultivarov viniča. Mimoriadny vplyv na dozrievanie hrozna majú dlhé suché jesene, ktoré umožňujú hroznu dozrievať do vyšších cukornatostí a extraktu.  

Od začiatku pôsobenia občianskeho združenia Vínna cesta Záhorie smerovala svoju činnosť na propagáciu, vzdelávanie vinárov a predovšetkým k vytvoreniu členskej základne (samostatných producentov vína), podnikateľskej základne (podnikateľov, vinohradníkov, predajcov, reštaurácie a pod.) a spolupráce miest a obcí regiónu s cieľom povzniesť vinohradníctvo a združiť súkromné hospodárenie na Záhorí. 

Cedule a označenia vinohradov a vinárstiev z Vínnej cesty Záhorie dnes nájdete v obciach Borský Mikuláš, Gbely, Holíč, Kátov, Kopčany, Koválov, Mokrý Háj, Moravský Svätý Ján, Petrova Ves, Prietržka, Radimov, Radošovce, Skalica, Smrdáky, Štefanov, Unín a Vrádište.

Od roku 2010 občianske združenie organizuje každoročne Deň otvorených búd, kedy môžete prísť  nielen okoštovať vínečko, ale si posedieť, porozprávať sa, nahliadnuť do priestorov búd a pivníc a spoznať čaro poctivej výroby.

Okrem toho sa združenie Vínna cesta Záhorie a Vinohradnícky spolek zasluhujú o organizovanie či spoluorganizovanie širokej škály aktivít ako Festival kráľovských vín, Trdlofest, Svätenie mladých vín, miestne, okresné a regionálne výstavy, degustácie a koštovky, konferencie, školenia a zájazdy pre vinárov a vinohradníkov, a mnoho ďalšieho.

Adresa:
Vínna cesta Záhorie
Kráľovská 16
909 01 Skalica

Odporúčame