Region Záhorie - rozmanitá zem

Saharské dobrodružstvo – Šranecké piesky 

Šranecké piesky sú rajom, ktorý mnoho z vás nepozná, no keď ho spoznáte, nebudete sa stačiť diviť nad lokalitou, ktorá má európsky význam a neskutočné bohatstvo fauny a flóry. Lokalita patrí medzi najrozsiahlejšie pieskové duny v strednej Európe. Podobné unikáty nájdete už len v Belgicku či Francúzsku.  

Šranecké piesky sa nachádzajú medzi Malými Karpatmi a riekou Morava vo vojenskom obvode Záhorie. Slovenská Sahara, ako sú Šranecké piesky prezývané, sa rozprestiera na rozlohe takmer 1000 hektárov, územie patrí do Chránenej krajinnej oblasti Záhorie. 

Umelo vysadené borovicové lesy, ktoré pieskové duny obkolesujú, dala vysadiť ešte Mária Terézia, aby sa púšť z viatych pieskov viac nerozširovala. V lese nájdete mokrade aj malé potoky, či jazierka, ktoré pripomínajú tropické pralesy. Je to taká malá oáza v púšti. Žije tu aj veľa vzácnych a chránených druhov rastlín a živočíchov, takže každý si tu príde na svoje.

Nakoľko tu stále prebiehajú vojenské cvičenia, vstup nie je povolený každý deň. Pre časť, kde je umožnený vstup, platia časové limity. Ich rozpis nájdete na stránke Ministerstva obrany SR. Pri návšteve lokality buďte obozretní a ak budete počuť hocijakú výstrahu, dodržiavajte všetky pokyny. 

Odporúčame