Region Záhorie - rozmanitá zem

Okruh Koválov – Hoštecná studnička – Koválov

Trasa

Koválov – Kovalovsky mlyn – kaplnka svätého Urbana – Bažantnica – Hoštecná studnička a späť

Popis trasy

Začiatok túry začíname za Koválovom pri kaplnke svätého Urbana, patróna vinohradníkov. Cesta nie je opatrená turistickými značkami.

Od kaplnky sa ide po dlhej lúke s výhľadom na les Chvojnickej pahorkatiny a obcou Koválov za chrbtom. Keď sa vojde z lúky (čistinky) za Koválovom do lesa, v lese sa odbočuje doprava.

Prichádzame na čistinku, kde neodbočujeme doľava, ale popri lesnom poraste pokračujeme rovno do hory. V lese, pozdĺž čistinky, ktorou sme prechádzali, tečie malý potok. Znova sme vyšli na čistinku a pokračovali sme vľavo mierne stúpajúc. Nachádzajú sa tu poľovnícke posedy.

Znova vchádzame do lesa, hneď na začiatku sa lesné cesty križovali, no pokračovali sme klesajúcou zvážnicou rovno. Prišli sme na veľkú križovatku. Z pravej strany viedla cesta od obce Vieska.

Zanedlho sme boli v cieli našej túry. Pred nami sa v údolí objavila drevená zvonička, malá kaplnka so sochou Panny Márie, lavičky a studnička s pitnou vodou, ktorá pretekala a voda si razila svoju cestu. Úchvatné miesto a to uprostred lesa. Neďaleko studničky je malé jazierko, ktoré stojí za pozornosť.  Pri Hoštecnej studničke je malá čistinka, na ktorej tiež nechýbal poľovnícky posed.

Cesta z Koválova od kaplnky sv. Urbana k Hoštecnej studničke je dlhá 3,5 kilometra. Trasa je striedavo stúpajúca a klesajúca.

K Hoštecnej studničke je možný prístup zo západu z obce Unín alebo zo známych kúpeľov Smrdáky, ktoré s Koválovom susedia alebo tiež z ostatných okolitých dedín Oreské, Dubovce, Popudinské Močidlany a Radimov.

Ďalšie Informácie

Nadmorská výška:
max. 350 m n.m.
min. 215 m n.m.

Náročnosť:
1

Vzdialenosť:
9 km

Čo vidieť:
Kúpele Smrdáky

Rozhľadňa Lipky Unín
Miléniový kríž Smrdáky

Kontakt

+420 111222333

info@okruh.skk

www.okruuuh.sk

OTVÁRACIE HODINY

pondelok: 09:00 – 17:00

utorok: 09:00 – 17:00

streda: 09:00 – 17:00

štvrtok: 09:00 – 13:00

piatok: 09:00 – 17:00

sobota: 09:00 – 17:00

nedeľa: zatvorené

Odporúčame