Region Záhorie - rozmanitá zem

Hrad Pajštún

Zrúcanina hradu Pajštún sa rozprestiera na kopci nad obcou Borinka v doline Stupavského potoka na juhozápadnej strane pohoria Malé Karpaty, vo výške 486 metrov nad morom. Ide o blízku lokalitu nášho hlavného mesta. Ponúka vynikajúci výhľad na celé Záhorie a za dobrého počasia je dokonca možný výhľad až na rakúske Alpy. V súčasnosti sa však zrúcanina rozpadáva viac a viac.

História

Postavený bol v druhej polovici 13. storočia, konkrétnejšie v roku 1273 sa datuje jeho prvá písomná zmienka. V minulosti mal strážnu funkciu a vznikol na ochranu severozápadnej hranice Uhorska. Odolal takmer všetkým vojnám. Vyhorel v 18. storočí, keď ho zasiahol blesk. Napriek tomu ho ešte raz čiastočne opravili a bol obývaný až do roku 1908. Vtedy sa z hradu definitívne stali ruiny, keď ho napoleonské vojská vyhodili do povetria napriek tomu, že podobné opevnenia v tej dobe už nemali takmer žiadny strategický význam.

Chátral a nikto ho neobnovil. História hradu je bohatá, kto chce, môže si o nej podrobne prečítať na informačnej tabuli, ktorá je pod zrúcaninami umiestnená.

Zaujímavosť

Najväčšou zaujímavosťou hradu Pajštún sú levie hlavy. Bolo ich deväť, v súčasnosti je ich možné vidieť len šesť. Jeden zo šiestich architektonických skvostov je možné dokonca vidieť i z blízka, keďže padol. Každá hlava má iný výraz tváre.

Povesť

Povesť hovorí o starom pánovi hradu jeho krutej manželke. Pán túžil po dieťati, potomkovi, lenže manželka bola prekliata matkou dvojičiek – žobráčkou. Tá sa s deťmi postavila pred hrad a žobrala o kúsok chleba. Pani ju však hanebne vysmiala. Žobráčka ju prekliata a kliatba, aby mala sedem detí, pre ktoré sa bude trápiť dvakrát osem rokov. Do roka sa kliatba naplnila a manželka porodila pánovi siedmych synov, za ktorých sa však hanbila. Svojej slúžke prikázala, aby šiestich synov zahubila v lese. Slúžka s dobrým srdcom však tento skutok nevykonala a všetko prezradila svojmu pánovi. Ten svojich šiestich synov odviedol na susedný hrad, kde ich vychovávalo služobníctvo. Keď synovia mali šestnásť rokov, pán usporiadal oslavu a priviedol ich ukázať svojej manželke, ktorej takmer srdce puklo. Napokon v cnosti vychovala všetkých svojich siedmych synov a trápila sa dlhých šestnásť rokov, čím sa naplnila druhá časť kliatby. Od tej doby žili všetci ako jedna rodina.

Ďalšie Informácie

Otváracie hodiny:
Bez otváracích hodín

Vstupné:
Bezplatný vstup

Odporúčame