Region Záhorie - rozmanitá zem

Adamovské jazerá a splav rieky Morava

Jednou z mestských častí mesta Gbely sú aj Adamovské jazerá – rekreačná oblasť, ktorá vás očarí svojím „vodným svetom“. Adamovské jazerá sú zaradené do chráneného vtáčieho územia. Najrušnejšie a najkrajšie je tu v čase ťahu divokých husí, ktoré tu nachádzajú dôležitú pravidelnú zastávku na svojom putovaní. Ak radi pozorujete vtáky, tak nezabudnite navštíviť drevenú rozhľadňu, z ktorej budete mať pekný výhľad. 

Na Adamovských jazerách nájdete ideálne možnosti pre rybolov, letnú rekreáciu, kúpanie, vodné bicyklovanie, ale aj na rafting a milovníkov športu poteší ihrisko na plážový volejbal. Pláže prislúchajúce k väčšiemu z jazier sú v lete hojne navštevované turistami. Sú tu vybudované parkovacie plochy, sprchy a umyvárne. Príjemný chládok od horúcich slnečných lúčov nájdete v tieni vysadených stromov a kríkov. 

Adamovské jazerá bezprostredne susedia s riekou Moravou, ktorá je hraničnou riekou medzi Slovenskou a Českou republikou. V rámci projektu „Rieka Morava nás nerozdeľuje, ale spája“ sa od roku 2012 realizujú vyhliadkové plavby po rieke Morava, ktoré môžete zažiť aj vy! Vybudovali sa dva prístavy na slovenskom brehu v obci Gbely-Adamov a Kopčany a na českom brehu pri moravskej obci Tvrdonice. Každoročne vypustený kľúč symbolizuje pomyselné otvorenie všetkých miest, kam sa môžete počas plavby dostať – moravské obce, Mikulčice, Pohansko a tí šikovnejší, ktorí si so sebou zoberú bicykel, určite pokoria i prekrásny Lednicko – Valtický areál.

Po rieke vás prevezú kapitáni na motorových člnoch, ktoré vychádzajú z prístavov. Na loď si môžete zobrať bicykel, rodiny s deťmi kočík a miesto sa nájde aj pre vašich štvornohých miláčikov. Popri rieke môžete počas plavby obdivovať farebné obrázky zobrazujúce informácie o živočíšstve v rieke Morava. 

Ak nemáte svoj bicykel, priamo pri prístave si môžete jeden zapožičať, nakoľko sú tu vybudované aj cyklotrasy. Bicyklom môžete prejsť na moravskú stranu, a to cez 143 metrov dlhú lávku, ktorá spojila slovenskú a moravskú časť a nadviazala tak na už dovtedy vybudovanú infraštruktúru. 

Odporúčame