Túra Radošovce - rozhľadňa Lipky - Kopčany

  Túra Radošovce - rozhľadňa Lipky - Kopčany

  Trasa

  Radošovce – Vieska – Vít – chatová osada – horáreň – Zámčisko – rozhľadňa Lipky – Unín – Radimovský potok – Kopčany

  Popis trasy

  Trasu začíname na námestí v Radošovciach kde je zastávka autobusov zo smeru Senica i Skalica. Ponad Chvojnicu popri reštaurácii Na Mlyne sa dostaneme do časti Vieska. Hneď na začiatku je cintorín a kaplnka. Po ľavej strane kaplnky sa dostanete na poľnú cestu, ak odbočku miniete pred koncom časti Viesky nájdete ešte jednu odbočku vpravo na poľnú cestu na kopec Vít. Z poľnej cesty sme sa zakrátko dostali k vybetónovanej ploche s uskladnenou slamou. Cesta odbočila doprava a pokračovali sme kolmo lúkou až sme vyšli na hrebeň Vít ku kaplnke. 

  Je tu množstvo domov, ide o miestnu záhradkársku kolóniu. Kaplnka stojí pod tromi mohutnými stromami. Odbočili sme doľava a lesom sme sa dostali na cestu, ktorá viedla k centru kolónie. Je tam studňa s lavičkami. Krížom cez lúku stojí veľký altánok so stolom a lavičkami. Vrátili sme sa po ceste kúsok späť a pokračovali po lesnej ceste doľava. Podľa mapy nás mala cesta priviesť k horárni pri asfaltke, spájajúcej Viesku s Unínom. Lesom sa kráčalo príjemne a tak netrvalo dlho a boli sme pri horárni a asfaltke. Zabočili sme doprava a po asfaltke sme začali stúpať na Zámčisko.

  Asfaltka pokračovala mierne doprava dolu z kopca avšak je nutné ju opustiť, ak sa chceme dostať na lúky, kde má byť rozhľadňa. Ocitli sme sa tak na lesnej ceste, ktorá viedla doľava a vyviedla nás na poľnú cestu. Videli sme pred sebou Unín, no rozhľadňu nie. Keď sme sa obzreli za seba uvideli sme nielen ju, ale aj vysoký telekomunikačný stožiar. 
  Pred telekomunikačnou vežou sme zahli doprava a po štrkovej ceste sme sa dostali k rozhľadni. Otvorená je od roku 2014. Z informačnej tabule sa dozviete, že na tomto mieste stál vyhliadkový pavilón Ferdinanda a Márie Anny - Aussicht a že majiteľ panstva, kráľ Ferdinand videl kopec priamo z Viedne. Ďalej, vraj v roku 1902 sa tu konali veľké vojenské manévre a bola tu vybudovaná drevená rozhľadňa vysoká 60 m, z ktorej ich sledoval cisár František Jozef I. Na druhej strane tabule je informácia, že v Uníne majú obecnú pálenicu od roku 1943 a pri príležitosti 70. výročia jej otvorenia na výstave degustovali 500 vzoriek slivovíc a iného páleného.

  Pred rozhľadňou na trávniku v kruhu stromov je kríž. Rozhľadňa je postavená z tvárnic a hore na vyhliadkovú plošinu sa dá dostať po oceľových rebríkoch bez zábradlí. 

  Odtiaľ sme sa pobrali do Unína. Došli sme doň popri kríži postavenom v roku 1929. Zišli sme k obecnému úradu, oproti ktorému je socha sv. Vendelína. Pri soche svätého Jána Nepomuckého je nutné zabočiť doľava na poľnú cestu.
  Poľná cesta skončila pri malej poľovníckej "pevnosti". Po rebríku sa ide hore k posedu s terasou a zábradlím a pod tým je senník. To všetko na piatich hrubých kmeňoch. Cesta ďalej nepokračovala, darmo bola v mape nakreslená. Poorané pole rozdeľoval na dve časti úzky pás stromov.

  Vyšli sme na asfaltke do Radimova. Chodí po nej veľa áut a je možné pokračovať po panelovej ceste rovno cez Radimovský potok. Tá potom išla doľava, a tak sme popri potoku kráčali poľom. Mali sme dôjsť k poľnej, pevnej ceste medzi Radimovom a Kopčanmi. Vybrali sme sa teda šikmo poľom. Tak sme sa zvrtli doľava a vybrali sa smerom na Kopčany. V Kopčanoch je hneď niekoľko vzácnych stavieb, ktoré stoja za pozretie. Prvou, na začiatku obce je cisársky a kráľovský žrebčín, ktorý dal vybudovať manžel Márie Terézie František Lotrinský. Druhou stavbou, na opačnom konci obce je kostolík sv.Margity Antiochijskej.

  Ďalšie Informácie

  Nadmorská výška:
  max. 434 m n.m.
  min. 172 m n.m.
  Prevýšenie:
  stúpanie: 422 m
  klesanie: 471 m
  Náročnosť:
  3
  Vzdialenosť:
  22 km
  Čo vidieť:
  Rozhľadňa Lipky
  Cisársky a kráľovský žrebčín v Kopčanoch - +421 905 206 768, +421 908 550 291, lucia.pecinova@centrum.sk
  Kostol sv. Margity Antiochijskej - +421 908 550 291, lucia.pecinova@centrum.sk

  Fotogaléria