Vody Baťovho kanála sa odmknú opäť 1.mája

Vody Baťovho kanála sa odmknú opäť 1.mája

SKALICA. Odomknutie na tejto vodnej ceste, ktorá spája slovenské Pomoravie s moravskými regiónmi, sa uskutoční v stredu 1.mája. Baťov kanál patrí k najvyhľadávanejším technickým pamiatkam Záhoria. Po 14 rokoch fungovania sa stal obľúbenou zastávkou na relax a dobrodružstvo na vode. 

Počas slávnostného otvorenia je pripravený bohatý kultúrny program od 10:00 do 18:00 hodiny.

Pôvodne slúžil na prevoz uhlia

"Kanál bol vybudovaný na prevoz uhlia. Zo Sudoměřic sa vozilo uhlie do Otrokovíc a fungoval do začiatku druhej svetovej vojny. Opätovne bol sprevádzkovaný pre turistické účely až v 90. rokoch uplynulého storočia," uviedol prevádzkovateľ skalického prístavu Marián Tongeľ.

"Zo Skalice, ktorá je jediným slovenským prístavom na ňom, sa dostanete do ktoréhokoľvek prístavu na Baťovom kanáli až do Otrokovíc. V súčasnosti má deväť plavebných komôr a v blízkej budúcnosti by mal byť rozšírený o ďalšie dve. Po ich dostavaní bude mať kanál rovných 80 kilometrov," doplnil Tongeľ.

Zo Skalice do Otrokovíc za pár dní

Do najvzdialenejšieho prístavu - Otrokovíc na Morave sa zo Skalice dá doplaviť za päť až šesť dní. Obľuba putovania po vode netradičným spôsobom, kedy najvyššia povolená rýchlosť plavidiel je päť kilometrov za hodinu, je medzi turistami čoraz väčšia.

"Mesto vníma Baťov kanál ako ideálne miesto pre oddych svojich obyvateľov. Stačí sa pozrieť, koľko z nich prišlo na otvorenie sezón a každému je jasné, že toto miesto patrí medzi najobľúbenejšie medzi Skaličanmi. Verím, že tie dve až tri tisícky ľudí, ktoré sem zavítali, prídu v priebehu sezóny a využijú možnosť povoziť sa po ňom loďkami," poznamenal Barát.

Turistická sezóna potrvá na Baťovom kanáli od 1. mája do októbra.

Fotogaléria