Letná sezóna 2018 regiónu Záhorie

  1. sprevádzanie národnou bazilikou Panny Márie Sedembolestnej v Šaštíne-Strážach. Rád Pavlínov sprevádza jednotlivcov i väčšie skupinky na základe objednania mailom, telefonicky, objednaním cez web www.bazilika.sk. Okruhy sprevádzania sú tri. Návštevníci môžu spoznať baziliku z vonku z vnútra, zájdu do mariologického múzea kde sa nachádza napríklad aj kniha zázrakov. Uvidia ornát Jána Pavla II., miesnosť kde Ján Pavol trávil čas, najväčší chrámový orgán na Slovensku, ako aj najväčší zvon, ktorý sa nachádza v bazilike. Pre odvážnych je možnosť vystúpiť na jednu z veží baziliky a pokochať sa nádherným výhľadom.
   
  2. začiatkom roka bol pokrstený propagačný materiál pivný bedeker, ktorý mapuje všetky malé remeselné pivovaryBratislavy a Záhoria. Je ich takmer 45. Jednotlivé pivá môžu návštevníci ochutnať na niektorých z pivných festivalov. Napr. 2.6.pivný fest v Stupave, 7.7. Senické pivné slávnosti Štramákfest, augustový Hellstorkday, Bratislavský oktoberfest. Pivá z Wywaru či Hellstorku patria k najlepším na Slovensku. Pre dámy odporúčame vyskúšať pivné kúpele v Sandorfe v Prievaloch.
   
  3. mesto Skalica už po niekoľkýkrát spúšta turistickú sezónu, kde počas mesiacov júl a august možu návštevníci spoznať pamiatky mesta zdarmapočas víkendov. Taktiež sa môžu previesť Baťovým kanálom, prípadne vyskúšať cyklotrasy, ktoré vedú popri Baťovom kanáli, či rieke Morave. Lákavou je aj vínna cyklotrasa Skalicou.
   
  4.Pri návšteve Skalice by bol hriech neochutnať víno Skalický rubín a Skalický trdelník, dva produkty s chráneným územným označením. Vo františkánskej vinotéke sú dostupné skalické rubíny takmer od všetkých miestnych vinárov. Taktiež si tu môžete kúpiť trdelník. Ak chcete spoznať tajomstvo výroby a originality skalického trdelníka, odporúčame navštíviť Skalický trdelník od Havlíkú kde je možné vidieť výrobu trdiel, ochutnať skalický rubín či si zaspievať piesne z tohto kraja.
   
  5. počas všetkých mesiacov okrem júla a augusta je možné navštíviť unikátnu gazdovskú dedinku Abeland v Lozorne. Abeland sa nachádza v hlbšom lese za Lozornianskou priehradou a ponúka možnosť spoznať a vyskúšať si tradičné remeslá ako rezbárstvo, mlynárstvo, kováčstvo, prípravu pokrmov tradičným spôsobom, pečenie kváskového chleba. Deti zaujme aj množstvo zvierat, ktoré si môžu pohladiť a v tomto období aj množstvo malých prírastkov. Abelnad sa na vás teší každú sobotu a odporúčame sledovať program na stránke www.abeland.sk. Lozorno je vďačným miestom pre milovníkov cykloturistiky.
   
  6. Záhorie je samozrejme okrem piva aj regiónom vína. Obľúbenými sa stali podujatia ako Otvorené búdy v Radošovských vinohradoch (16.6) či skalické otvorené búdy (27.10.).
   
  7. pre maximálny relax tela i duše odporúčame návštevu hotela Malváziapri Prievaloch, vyskúšaním niektorých z pobytových balíčkov, ktoré sa menia a pribúdajú tématicky každý mesiac. Taktiež odporúčame Boutique hotel Pri mlyne v Lozorne, ktorý sa nachádza pri priehrade a ponúka nádherné wellness centrum, jedinečnú záhradu obrovských rozmerov. Pre milovníkov veľkých wellness zón je tu Wellness hotel Sparkpri Malackách.
   
  8. Záhorie je rajom pre golfistov. Nachádza sa tu príjemné 18-jamkové ihrisko v Skalici priamo pod vinohradmi, ktoré vyhovie začiatočníkom ale aj náročnejším hráčom. Nachádza sa tu aj footgolfové ihrisko. Pri Senici nájdete najlepšie slovenské ihrisko, ktoré patrí do 100ky najlepších európskych ihrísk vôbec – Penati Golf Resort. Ide o najväčší golfový rezort v strednej európe, ktorý sa rozprestiera na 217 hektároch a ponúka dve 18-jamkové ihriská. Okrem iného sa tam nachádza najdlhšia jamka v strednej Európe s dĺžkou takmer 800 metrov. Ak chcete spojiť návštevu Záhoria s relaxom, prírodou ale golf je vašou drogou, ideálnym miestom je Lozorno, kde nájdete skvelé hotely, vynikajúcu kuchyňu v reštauráciach Zorno a Pri mlyne, zážitky pre deti i dospelých v Abelande, cyklotrasy a golfový klub Pegas.
   
  9. Milovníkov pamiatok pozývame do Holíča, kde môžu so sprievodcom navštíviť niekdajšie sídlo Márie Terézie Holíčsky zámok, v ktorom sa konajú podujatia ako strašidelné dni na zámku (október), historický festival Rotenstein (máj), Tereziánske dni (jún). Unikátom sú aj holíčske megality v blízkosti zámku, rozsiahla bylinková záhrada s 20 druhmi mäty ale aj jediný veterný mlyn holandského typu na Slovensku. Neďaleko Holíča v Kopčanoch si prídu na svoje koníčkári v kráľovskom a cisárskom žrebčíne v Kopčanoch, kde sa nachádza napríklad aj múzeum T.G.Masaryka, múzeum koniarstva, či skanzen starej stodoly a áno, nechýbaju ani kone. Malá, ale o to významnejšia je kaplnka sv.Margity Antiochijskej, ktorá patrí k najstarším pamiatkam na Slovensku.
   
  10. A keďže k letu patrí neodmysliteľne voda, pri návšteve Záhoria môžete navštíviť rekreačné oblasti s prírodnými jazerami ako Rudava v Malých Levároch, Gazárka v Šaštíne-Strážach, Adamov pri Gbeloch, Kunovskú priehradu pri Senici, vodné plochy pri Rohožníku a Kuchynskú priehradu s už známou bobrou hrádzou. Nachádza sa tu aj biokúpalisko Borovica Kamenný mlyn pri Lozorne. Kúpaliská najdete v mestách Senica, Skalica, Malacky. Vodnú turistiku si užijete v Skalici na Baťovom kanáli, splavovaním rieky Morava, člnkovaním okolo holíčskeho zámku, paddleboardovaním na Kuchynskej priehrade alebo člnkovaním v rozsiahlych rašelinových jazerách pri hoteli Malvázia.
   
  Ing. Dominika Leváková
  Výkonná riaditeľka OOCR Záhorie

  Fotogaléria