Letná sezóna 2019 regiónu Záhorie

  Letná sezóna 2019 regiónu Záhorie

  Prázdniny sa skončili a je čas rekapitulovať posledné mesiace.
   
  Za sebou máme hneď niekoľko veľkých podujatí. V máji potešil rytiersky festival Rotenstein v Holíči najmä deti. Počasie prialo a bránami festivalu prešlo takmer 7000 návštevníkov z rôznych kútov Slovenska.
   
  V júni sa v Radošovciach tešili z nového rekordu návštevnosti otvorených búd, kde prišlo vyše 600 ľudí. Aj toto podujatie sprevádzalo skvelé počasie a dobrá nálada, ktorú sem okrem záhorákov priniesli aj početné skupiny návštevníkov z Čiech.
   
  Začiatkom júla sa konal 7. ročník Štramákfestu, ktorý bol po prvýkrát v eko verzii, vďaka tvrdeným plastovým pohárom na viac použití. Tých sa predalo okolo 4 tisíc kusov a podujatie navštívilo približne 5 tisíc priaznivcov remeselného piva. Rekordom sa môže pýšiť aj hudobný festival Cibulafest. Viac ako 60 interpretov na 3 pódiach privítalo 10 tisíc ľudí.
   
  Nezaháľal ani šport. V Penati Golf Resorte začiatkom júla prebehol najvýznamnejší turnaj s medzinárodnou účasťou D+D Real Slovakia challenge tour. Z víťazstva sa tešil Rhys Enoch z Walesu.

  V auguste sa po prvýkrát spojili dve podujatia do jedného, a to Sahara a Slovenské piesky. Ani tu nebola núdza o návštevníkov.
   
  Pamiatky sú stále veľkým lákadlom Záhoria. Zrúcaniny hradov, Baťov kanál a iné dominanty sem stále čoraz viac lákajú aj zahraničných návštevníkov. Ľudia objavujú aj novšie atraktivity ako expozíciu kníhtlače,  Škodáčkov mlyn v Čáčove, ktorý naberá na popularite. Žrebčín v Kopčanoch ruka v ruke s kostolom sv. Margity Antiochijskej je tiež vyhľadávanou zastávkou a bude ešte častejšou po otvorení novej cyklotrasy a lávky do Mikulčíc, ktorá je v tesnej blízkosti kostolíka.

  Najviac však vo zvyšujúcej návštevnosti napreduje Holíčsky zámok s okolím. Prehliadky so sprievodcom ale aj historické prehliadky počas podujatí, neustále sa zlepšujúce prostredie sem láka množstvo ľudí. Tento rok sa návštevníci mohli stretnúť s rozšírenou expozíciou v zámku či novou pergolou na oddych v bylinkovej záhrade. Zaujímavosťou boli aj neočakávané vykopávky pri vstupe do areálu zámku, tie už sú v súčasnosti opäť pod hlinou. Počas leta a najmä víkendov navštívilo denne zámok až 250 ľudí, ktorí mali záujem o prehliadku.
   
  Tradične skvelú sezónu zaznamenáva aj Baťov kanál, hlavne počas slnečných víkendov je takmer nemožné nájsť voľnú loď, preto odporúčame pred návštevou informovať sa o situácii v prístavisku.
   
  Tretiu sezónu jazdí počas sviatkov a víkendov turistický vlak Záhoráčik na trase Záhorská Ves – Plavecké podhradie s prestupmi v Zohore. Sezóna potrvá do konca septembra. Bicyklom na Plavecký hrad či Šranecké piesky alebo sa len tak pemávať po krásnych Malých Karpatách je dobrý nápad na víkend.
   
  Mnohí zavítali v júli aj na samozber levandule do Malých Levár, kde sa nachádzajú tieto kvitnúce skvosty. Návštevníci si okrem kvetov a výrobkov z nich odniesli aj nádherné fotografie.
   
  Vďaka Oblastnej organizácii cestovného ruchu Záhorie je propagácia regiónu silnejšia ako kedykoľvek predtým. Blogeri, novinári ale aj cestovné kancelárie si nájdu cestu do tohto regiónu na pozvanie organizácie. Nehovoriac o webovej stránke kde ľudia z prehľadom zistia čo sa tu nachádza a aké budú najbližšie podujatia. Okrem toho sa dozvedia o miestnych špecialitách a lokálnych výrobcoch. Propagačné materiály z dielne OOCR Záhorie nájdete na pultoch turistických informačných kancelárií a hoteloch.
   
  Tipy na najbližší mesiac: Vyhliatkový let nad Záhorím so Záhoráckym aeroklubom zo Senice je úžasný zážitok. Za 15 minút letu stihnete pozrieť hrad Branč, Korlátko, golfový rezort ale aj Kunovskú priehradu či Senicu. Za návštevu stojí aj národná bazilika v Šaštíne Strážach a cyklonadšencov pozývame na cestu železnej opony – eurovelo 13, ktoru vás privedie až na hrad Devín. Krásnu turistiku zažijete aj pri výstupe na Jeleniu horu z Plaveckého Mikuláša ale aj z Podhradia.  A nezabudnite, že Gazdovská dedinka Abeland otvorí svoje brány už 14. septembra.

  Fotogaléria