Čo robiť na Záhorí počas pandémie?

  Čo robiť na Záhorí počas pandémie?

  Corona kríza zasiahla celý svet. Jej následky zasiahli rôzne oblasti našich životov a inak tomu nie je ani oblasť cestovného ruchu. Obľúbené turistické atrakcie museli zatvoriť svoje brány. Podujatia, výstavy či veľtrhy sa museli zrušiť alebo presunúť na náhradný termín. Celková aktivita a účasť na takýchto podujatiach, kde organizácia zviditeľňuje svojich členov i samotný región je momentálne pozastavená.

  Deti zostali doma zo škôl, ľudia dostali v práci voľno. Vonku je krásne počasie a ľudí slniečko láka vybehnúť niekam do prírody a tu sa vynára otázka, kam môžu ľudia v čase pandémie ísť. Hygienici vyvarujú zdržiavať sa na miestach, kde sa vyskytuje veľké množstvo ľudí. Práve preto Vám prinášame tipy na výlety po našom krásnom a malebnom Záhorí.

  Kopčany sú malá dedinka v okrese Skalica. Ponúkajú však veľmi zaujímavé miesta, kde sa dá stráviť voľný čas a načerpať nová energia. V minulom roku tu bola vybudovaná lávka, ktorá spája Slovensko a Českú republiku. Keďže sú hranice momentálne zatvorené dá sa poprechádzať len po slovenskej strane rieky Morava. Popri tejto lávke sú vybudované chodník pre peších turistov a cyklotrasy, ktoré určite ocenia bicyklisti či korčuliari. Okrem toho sa tu nachádza tiež Kostol sv. Margity Antiochijskej, ktorý je považovaný za jednu z najstarších sakrálnych pamiatok a nachádza sa v lone prírody. O tejto vzácnej pamiatke veľa ľudí nevie, práve preto je to vhodné miesto na prechádzku. Dostať sa sem dá priamo z obce po asfaltovej ceste, ktorú potom nahrádza poľná cesta. V prípade záujmu je možné objednať sprievodcu.

  Mesto Holíč je známe najmä svojim Holíčskym zámkom. Tu sa už tradične v mesiaci máj koná historický rytiersky festival Rotenstein. I ten sa však musel kvôli aktuálnej situácii zrušiť a presunul sa na dátum 29.-30.5. 2021. Program na tomto podujatí zaujme malých i veľkých. Napriek tomu, že tento historický festival musel byť presunutý, tak Holíčsky zámok má svoje brány pre návštevníkov otvorené. Zámok je krásna historická budova a jeho areál je miesto vhodné na romantickú prechádzku. Taktiež je možnosť využiť službu člnkovania okolo celého areálu. Bylinková záhrada sa týči na juhovýchodnej strane areálu Holíčskeho zámku. V záhrade sa nachádza veľké množstvo byliniek, letná čitáreň a verejnosť má možnosť prehliadky tohto areálu.

  Mesto Skalica dýcha históriou a vonia Skalickým trdelníkom, ktorý kúpite vo vinotéke u Františkánov a u Havlíkú. Prechádzku po meste môžete zakončiť na Kalvárii, ktorá leží neďaleko Rotundy a je odtiaľ výhľad na celé mesto. Pekným miestom na prechádzku sú tiež Skalické rybníky alebo prístav na Baťovom kanály. K Baťovmu kanálu vedie asfaltová cesta, ktorá je obklopená prírodou a je tak atraktívnym miestom pre šport. Cyklistov zláka aj rekreačná oblasť Zlatnícka dolina, ktorá je len na skok od mesta. Deti isto uvítajú návštevu Tarzánie, ktorú nájdete na začiatku pri chate Amor.

  Dobrú správu máme aj pre golfistov. Penati Golf Resort v Šajdíkovych Humenciach spustil sezónu koncom apríla a milovníci tohto športu tak môžu s chuťou odpalovať.

  Rovnako aj druhá strana Záhoria a to konkrétne Malacky, Stupava a okolie majú veľa atrakcií, kde možno zažiť veľa zážitkov. Príjemnú prechádzku a výhľady sľubuje napr. zrúcanina hradu Pajštún, ktorá leží v obci Borinka. Priamo v meste Malacky sa nachádza Malacký kaštieľ, ktorý je podobne ako Holíčsky zámok dominantou mesta. Okolo kaštieľa sa nachádza krásny a rozľahlý park, ktorý je vhodným miestom na prechádzku. Otvorené bude aj etnografické múzeum Michala Tillnera a galéria.

  Ďalším skvelým miestom na trávenie voľného času je Zámocký park v Stupave. Nachádza sa priamo v meste a je tvorený okolitými lesmi. Na svoje si prídu celé rodiny. Tento park je štýlovo podobný anglickým parkom. Nachádza sa tu rybník, detské ihrisko či priestor na športové aktivity. Keď sa už budete nachádzať v Stupave určite nevynechajte návštevu Lozorna a malebnej dedinky v prírode s názvom Abeland, kde spoznáte remeslá, bylinky, rôzne druhy zvierat a veľa ďalšieho.

  Okrem týchto miest Záhorie ponúka veľké množstvo turistických chodníkov. Malé Karpaty, ktoré obklopujú Záhorie sú poprepletané turistickými chodníkmi, ktoré Vás privedú na neobyčajné miesta. Lákadlom je výstup na Vysokú či Jeleniu horu, skúšanie lezeckých stien, Plavecká jaskyňa a najväčším lákadlom Karpát sú zrúcaniny hradov Korlátko pri Cerovej, Plavecký hrad, Ostrý kameň aj Dračí hrádok. Pod Karpatmi vo vojenských lesoch nájdete aj prírodný unikát, ktorým je slovenská Sahara – viate piesky.

  Vlak Záhoráčik, ktorý spája trasu Bratislava-Zohor-Plavecké Podhradie a zváža ľudí na rôzne podujatia a cyklopotulky tento rok z dôvodu pandémie nepremáva. Na tejto trase určite objavíte krásy prírody pešou prechádzkou alebo na bicykli.
  Pamiatky, múzeá, galérie a iné sa budú otvárať postupne v priebehu mesiaca máj. Zatiaľ ostávajú zatvorené kúpaliská a kiná. Prosíme verejnosť, aby dodržiavala opatrenia a hygienické pokyny na jednotlivých miestach.

  Tešíme sa na vašu návštevu v regióne Záhorie.

  Fotogaléria