TOP 10 podujatí

1. Skalické dni

Festival v dnešnej podobe predstavuje množstvo tradícií, hudby, tanca, výstav, športových podujatí a zábavy pre všetky vekové kategórie. Za jeho minulosť môžeme považovať oslavy, ktoré sa v meste konali pri príležitosti povýšenia Skalice na slobodné kráľovské mesto spolu s veľkým remeselným jarmokom. Od tej doby sa veľa vecí postupne menilo, veľa pribudlo a my sa snažíme i dnes zachovať časť histórie a tradícií v podobe jarmoku, historických programov, sprievodu a podujatí, predstaviť Skalicu so všetkými jej pamiatkami v dnešnom tvare, ale poukázať i na to minulé a zároveň vnášať nové moderné prvky, to, čo súčasného návštevníka zaujíma.

Termín konania: 21.-23. SEPTEMBER
Miesto konania: mesto Skalica

2. Historický festival Rotenstein

V tradičnom jarnom termíne otvára svoje brány do stredoveku najväčší slovenský festival histórie a rytierstva - Rotenstein. Festival zameraný na rozsiahly historický  program, s účasťou početnej rytierskej jazdy. Nebude chýbať dobová hudba, šermiari, bubeníci, krásne kaukliarky či žongléri, sokoliari, psiari, a aj o novinky z okolitých krajín. Deťom nebudú stačiť úsmevy. Stredoveké kuchyne, ochutnávky a prezentácia stredovekých plemien zvierat potešia deti aj priaznivcov vidieckeho života. Na festivale nájdete nielen dobové gastro, predávajúce plnohodnotné občerstvenie s nádychom stredoveku. Ak sa zatúlate do našich dobových táborov, určite neobídete naprázdno. Ku stredovekému životu patrí aj stredoveká kuchyňa, z ktorej vám dobová kuchárka určite dá ochutnať. 

Termín konania: 26.-27.MÁJ
Miesto konania: Holíčsky zámok

3. Celonárodná púť k patrónke Slovenska

Púť sa koná po stáročia, oficiálne od roku 1732, keď bola socha Sedembolestnej vyhlásená za milostivú. Každoročne navštívi Šaštín počas národnej púte cca 20 000 veriacich, v Jubilejnom roku 2014 Sedembolestnej Panny Márie to bolo 50 000 pútnikov. Vrcholom púte je sviatok patrónky Slovenska dňa 15. septembra.

Termín konania: 15. SEPTEMBER
Miesto konania: Bazilika Sedembolestnej Panny Márie Šaštín Stráže

4. Dni zelá 

Festival Dni zelá, sa snaží o zachovávať tradície pestovania a spracovania regionálnych odrôd kapusty, ktoré boli a sú známe svojou špecifickou chuťou. Od kapusty, cez tradičný remeselný jarmok, až po hudobné lahôdky, festival každoročne priláka tisícky návštevníkov. Dni zelá v Stupave dlhodobo patria medzi najväčšie festivaly na Záhorí. Hlavnou myšlienkou festivalu je zachovávanie tradícií regiónu Záhorie, propagácia tradičného pestovania a spracovania kapusty, prezentácia miestnych súborov, združení a kultúrnych pamiatok. V neposlednom rade aj miestnych kulinárskych špecialít. Každoročnou súčasťou bohatého programu je trojdňový Remeselnícky jarmok s tradičnými a remeselnými produktami, hand made výrobkami, pochutinami a výstava Úroda- zeleninový trh a predaj kyslej kapusty. Atraktívnou je aj súťaž vo varení kapustnice „My varíme ze zelá". Kultúrny program je zameraný na širokú verejnosť, ponúka množstvo súťaží, atrakcií, gastronomických variácií regionálnych jedál a živých koncertov.

Termín konania: 5.-7. OKTÓBER
Miesto konania: mesto Stupava

5. SAHARA

SAHARA – je akcia prioritne zameraná na vojenskú históriu a vojenskú techniku z minulého storočia. Vo svojich začiatkoch bola stretnutím umožňujúcim veteránskej obci prezentáciu a súťažné jazdy automobilových civilných a vojenských veteránov. Aj v súčasnosti je možné zúčastniť sa zaujímavo pripravených pretekov pre vozidlá, ktoré pretekajú v náročnom piesčitom teréne. V rámci súťažných jázd si môžu súťažiaci v extrémnych podmienkach svoju techniku vyskúšať a súťažiť medzi sebou vo viacerých kategóriách. Každá súťaž je vyhodnotená a úspešní súťažiaci sú na stupni víťazov odmenení hodnotnými cenami. Okrem statických ukážok vojenskej historickej techniky, súťaží a defilé sú dôležitým bodom programu bojové ukážky v réžii vojenských historických klubov, väčšinou na tému 2. svetovej vojny a Slovenského národného povstania. Prezentujú sa však aj udalosti povojnovej histórie (ČSĽA). Súčasnosť je zastúpená ukážkami činnosti Vojenského technického a skúšobného ústavu Záhorie. Je podujatie, ktoré sa oplatí navštíviť. Patrí v rámci Európy k jedinečným akciám a právom jej patria superlatívy: najväčšie a najvýznamnejšie v rámci Slovenskej republiky.

Termín konania: 24.-26. AUGUST
Miesto konania: Vojenský technický a skúšobný ústav Záhorie

6. Prvomájové Malacky

Počas prvomájových osláv majú občania i turisti, starí i mladí možnosť kultúrneho i športového vyžitia, s množstvom remeselných stánkov a podujatí na celý deň. Návštevníci podujatia sa môžu tešiť na koncerty ľudovej hudby, vystúpenia popových a rockových skupín, divadelné predstavenia, športové zápolenia i zábavné hry pre tých najmenších. Počas osláv je možnosť vidieť pokope mnoho hudobníkov, športovcov, pravých i falošných indiánov, mestskú políciu, stredovekých bojovníkov, skrytých umelcov, alternatívny stage, metalistov, krásnych ľudí, známe či neznáme tváre z televíznej obrazovky, kolotoče. Návštevníci si môžu pochutnať na cigánskych pečienkach, grilovaných špecialitách, perníkoch či trdelníkoch a podobne. Zámocký park je pripravený privítať a zabaviť návštevníkov všetkých vekových kategórií.

Termín konania: 1. MÁJ
Miesto konania: Zámocký park Malacky

7. CIBULA Fest

CIBULA FEST je multižánrový „Open Air“ festival. Podujatie je primárne zamerané na prezentáciu Českej a Slovenskej hudobnej scény. Tento prioritný smer je doplnený o hosťujúce žánre z celého sveta. Zámerom je spestrenie, porovnanie a predovšetkým nevyčerpateľné možnosti ponuky, ktorá je vo svojich obmenách zárukou jedinečnosti a atraktívnosti podujatia. Celkovú ponuku dopĺňajú adrenalínové, zábavné, zážitkové, náučné a detské atrakcie, hry a súťaže. Cieľom festivalu je vytvorenie priestoru pre každú generáciu, vekovú kategóriu a pre rodiny s deťmi za primerané vstupné. (Deti do 10 rokov v sprievode dospelej osoby neplatia)

Termín konania: 19.-21. JÚL
Miesto konania: letisko Holíč

8. Trdlofest

Trdlofest – festival plný hudby, trdelníka, vína a dobrej nálady. Počas celého podujatia sa môžu návštevníci zúčastniť rôznych súťaží, ako napríklad súťaže v jedení fazolnice a trdelníka, súťaže upeč si svoj trdelník, súťaže vo varení kotlíkového guláša s Keltom. Organizátori mysleli aj na najmenších návštevníkov festivalu, pre ktorých budú pripravené atrakcie a poobede rozprávka. Festival bude mať taktiež bohaté sprievodné akcie v podobe rôznych výstav. Počas celého dňa budú pre verejnosť sprístupnené historické pamiatky mesta Skalica zdarma. Návštevníci budú môcť navštíviť 12 kultúrno-historických pamiatok.

Termín konania: 19. MÁJ
Miesto konania: Františkánska záhrada Skalica

9. ŠTRAMÁK fest

Štramák fest - Pivné slávnosti v príjemnom prostredí parku.  Detská zóna v parku, animátori a divadielka pre deti, hudobné vystúpenia, skvelé jedlo a tie najlepšie pivá z regiónu vo výčapoch.

Termín konania: 7. JÚL
Miesto konania: Sadová ulica Senica

10. Slovenské piesky

Akcia, ktorá sa koná pod záštitou ministerstva obrany, ponúkne ukážky novodobej techniky streľby, defilé historických vozidiel i prehliadky dobových táborov. Uvidíte aj prelet techniky Vzdušných ozbrojených síl SR, ukážky bojov, statické a dynamické ukážky Ozbrojených síl.

Termín konania: AUGUST
Miesto konania: VVP Záhorie Plavecký Mikuláš

Kategória nebsahuje žiadne články!